Malum her geçen gün sosyal medya bir önceki güne nazaran daha çok güçleniyor haliyle de YouTuber ve Streamer denilen kavramlar ve meslekler artık hayatımızın bir parçası haline geldiler. İnsanlar artık saatlerce yayın yaparak ve kitlelere ulaşmaya çalışarak yarış hale geldi.

Hali ile bu gelişmelerde bir çok insanı bu mesleklere yönlendiremeye başladı. Büyük bir kısmı genç kitleden oluşan onlarca kişi YouTube içerikleri üretmek veya Twitch, DLive gibi platformlardan canlı yayın yaparak para kazanmak hedefindeler.

Bu hedeflerin önündeki belkide ilk en büyük problemde hali ile yayınları yapacakları donanımlara ulaşabilmek oluyor. Bu donanımlar hem her yerde bulunamıyor hemde fiyatları bir hayli yüksek olduğundan bu işe atılmak isteyenleri de kara bir düşünce sarıyor.

İşte bu donanımlardan biride Webcam, sektörde yer alan büyük yayıncıların neredeyse tamamı profesyonel bir çekim görüntüsü elde edebilmek için webcam cihazlarını değilde DSLR kameraları tercih ediyorlar ve bu kameraları bilgisayara bağlayarak yayınlarını gerçekleştiriyorlar.

Eee DSLR kameram yok, profesyonel bir görüntü elde edemez miyim ?

Neden edemeyelim ki ? Çare tükenmez. Günümüzde hemen, hemen her kesin cebinde yer alan akıllı telefonların kameraları gerçekten çok kaliteli görüntüler elde edebilmekte. Şimdi biz akıllı telefonlarımızı adeta bir webcam gibi kullanacağız bunu da bilgisayarımıza ve telefonumuza yüklediğimiz DroidCam denilen uygulama üzerinden yapacağız.

İlk olarak buraya tıklayarak DroidCam uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kurun. Daha sonrasında ise android telefonunuza buraya tıklayarak mobil versiyonu kurun.

Hadi İşleme Geçelim

DroidCam Bilgisayar Uygulaması

Evet, bilgisayarımıza yüklediğimiz uygulamanın görüntüsü bu şekilde. Uygulamaya baktığımız zaman 3 adet mod bizi karşılıyor bunlar sırası ile;

  • Wifi Modu
  • USB Modu
  • Wifi + USB Modu

Wifi modu kısacası görüntüyü kablosuz internet üzerinden transfer ederken, usb modu ise kablo vasıtası ile görüntü transferini gerçekleştiriyor.

DroidCam Mobil Uygulaması

Size tavsiyem USB üzerinden görüntü transferini yapmanız olacak, ilk olarak telefonu USB yolu ile bilgisayara bağlayın, bir problem olmaması için telefonu dosya aktarımı moduna almayı da unutmayın, daha sonrasın da bilgisayardaki programınız üzerinden start tuşuna basmanız ile birlikte görüntü başarışlı bir şekilde bilgisayara aktarılmış olacak.

Bazı model telefonlarda garip bir şekilde de olsa bu program düzgün çalışmıyor olabiliyor daha doğrusu USB modu çalışmıyor bu gibi durumlarda telefonunuzu ve bilgisayarınızı aynı wifi modemine bağlamanız ve wifi modunu seçerek start tuşuna basmanız yeterli olacaktır 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz