Otomatik, otomobiller için yerleşik bir teşhis (OBD-II) dongle’ın arkasındaki şirket, COVID-19 nedeniyle kapandığını açıkladı. Şirket, müşterilerin araçlara bağlanan ve gerçek zamanlı konum, seyahat geçmişi ve araç tanılama gibi şeyler hakkında veri sağlamak için kullanıcıların akıllı telefonlarıyla senkronize edilen adaptörlerini atabileceğini (veya geri dönüştürebileceğini) söylüyor. Dongle’lar ve uygulama artık 28 Mayıs itibariyle 12:00 PT’de kullanılamayacak.

Web sitesinde yaptığı açıklamada Automatic şunları yazdı:

“ABD’deki diğer birçok şirket gibi COVID-19 salgını da işimizi olumsuz etkiledi. Yolda araç ve sürücü satın alan ve kiralayan daha az tüketiciyle maalesef işimiz için ileriye giden bir yol görmüyoruz. Bunlar eşi görülmemiş zamanlar ve çok fazla belirsizlikle Otomatik bağlantılı otomobil ürününü, hizmetini ve platformunu bırakmaya zorlandık. ”

Otomatik, 2013’te ilk nesil cihazı Automatic Link’i tanıttı. 100 dolarlık dongle, yolculukları ve yakıtları otomatik olarak izleyebilir, ancak teşhis biraz sınırlıydı. Birkaç yıl sonra, Otomatik ikinci nesil bir adaptör tanıttı ve bir uygulama mağazası açtı. Geçen bahar, şirket artık birinci ve ikinci nesil adaptörlerini desteklemeyeceğini ve uygulamalarını işe yaramayacağını açıkladığında biraz üzdü.

Bazı şirketlerin COVID-19 nedeniyle yeni ürünleri (Hummer EV gibi) geciktirdiğini veya tamamen hurdaya ayırdıklarını (iRobot’un robotik çim biçme makinesi) gördük, ancak birçok şirketin tamamen kapandığını görmedik. Salgın devam ettikçe ve ekonomik etkisinin şok dalgaları varken, muhtemelen daha fazla çekim göreceğiz.

Otomatik ile üçüncü taraf uygulamalara giriş yapıyorsanız, bunu 28 Haziran’a kadar yapabilirsiniz. Bağlı bir PayTollo hesabına sahip otomatik kullanıcılar PayTollo’dan talimat alacaktır.