Samsung, birkaç yıldır grafen pillerin geliştirilmesi üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi, en son gelen bilgilere göre 2021 yılına kadar hazır olacak bir teknolojiyi Güney Koreli şirketin, gelecek yıl çıkaracak olduğu yeni modeli olan Galaxy Note 12 için yetiştirmeye çalışması muhtemel gibi görünüyor.

Günümüzdeki batarya teknolojilerinin oldukça fazla karmaşık olması ve mevcut teknolojinin geliştirilebilmesi için yapılan çalışmalar her geçen gün batarya teknolojilerinin fiyatlarını arttırmakta. Neyse ki Samsung, yıllardır grafen teknolojisine dayanan bir batarya prototipi üzerinde çalışmakta.

İlk prototipin 2020 yılında görücüye çıkması beklenirken, bataryaların seri üretiminin 2021 yılının ortalarında başlanması tahmin edilirken bu teknolojinin yeni çıkacak olan Galaxy Note 12 modellerinde yer verilmesi bekleniyor.

Peki neden grafen batarya, farkı nedir ?

Lityum iyon bataryalara nazaran daha kompakt bir yapıda iken daha büyük bir kapasite sunar, daha hızlı şarj olur ve geleneksel lityum iyon pillere göre daha uzun ömürlüdür. Geliştirilen bu pillerin potansiyelini oldukça iyi olduğundan dolayı bu teknolojinin akıllı telefonlarda, tabletlerde vb. ürünlerimizde uygulanmaya başladıktan sonra gündelik hayatımızda değişilmezlerinden birisi haline gelecek.

Samsung’un yaşadığı teknoloji tüm sorunlarını çözmeyi başarması ve maliyetleri düşürmesi şartıyla teknolojinin 2021 yılına kadar kullanılması hedefleniyor. Grafen bazlı bataryalar birkaç yıl içinde kullanılmaya başlansa da, kullanımlarının neredeyse kesinlikle birinci sınıf, yüksek ve orta seviye model akıllı telefonlarla sınırlı kalacağını ve sonraki yıllarda kademeli olarak diğer konseptlerde entegre edileceğini unutmamakta fayda var.

Bir Cevap Yazın