Sosyal medya kullanımı Koronavirüs salgını sayesinde oldukça arttı.

Araştırma firması Kantar’ın 14-24 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen, 30 pazarda ve 25.000’den fazla tüketicinin yaptığı bir araştırmaya göre WhatsApp, Koronavirüs nedeniyle en büyük kazancı elde eden sosyal medya uygulaması oldu.

WhatsApp kullanımı, salgının ilk günlerinde %27’lik bir artıştan sonra şuanda ortalama %40 artmış durumda.

Ayrıca şirket, farklı pazarlarda bu kullanımın daha da yüksek olabileceğini belirtti. Örneğin, İspanya’da WhatsApp kullanımı %76 artmış durumda.

Çalışmada, mesajlaşma platformlarının kullanımındaki artışta en fazla payı olan 18 ila 34 yaş grubu. Bunlara ek olarak, WhatsApp, Facebook ve Instagram, aynı demografide %40+ artış gördü.

Salgın sırasında kullanımı artan diğer sosyal medya uygulamaları arasında şaşırtıcı bir şekilde Facebook ve Çin’in sosyal medya uygulamaları WeChat ve Weibo yer alıyor.

Genel olarak, Facebook kullanımı %37 artarken, Çin’in yerel sosyal medya uygulamaları kullanımının ise %58 arttığını belirtiliyor.

Bu sosyal medya kullanımına rağmen, tüketiciler Koronavirüs ile ilgili kritik haberler için sosyal medya platformlarına güvenemediklerini de bildirdi.

Bu arada sosyal medya platformları, tüketicilerin sadece %11’i tarafından “güvenilir” olarak değerlendirildi.

Ayrıca, Instagram ve Facebook Live görüntülemeleri bir hafta içinde iki katına çıktı.

Daha önce Facebook, Yeni Yıl Arifesi veya Olimpiyatlar gibi önemli etkinlikler sırasında istikrarlı kalmayı başardı.

Ancak şuanda Facebook ve Instagram videolarında bit oranlarını azaltmasını ve gerektiğinde kapasite eklemesini gerektiren, rekor kullanım seviyeleri gördüğünü söylüyor.

Kullanıcıların günde ortalama 6.1 Instagram Hikayesi yayınladıklarını, ortalama olarak haftada %15 artış sağladıklarını tespit etti. Hikayelerin gösterimi ise bu süre zarfında %21 arttı.

Google News Haberlerimize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

Bir Cevap Yazın