Apple, 10 Eylül’de bir etkinlik düzenleyeceğini ve iPhone 11 modelini duyurulacağını açıkladı. Bununla birlikte, yeni modellerin piyasaya sürülmesi, eski modeller üzerinde değer kaybına sebebiyet verebilir. MusicMagie web sitesi tarafından yayınlanan Telefon Amortisman Raporuna göre, yeni iPhone modelleri piyasaya sürüldüğünde mevcut iPhone’unuzun değeri yüzde 30’a kadar değer kaybedebilir.

İPhone Modeller Değerindeki Bu Önemli Düşüşe Rağmen, Yüksek Fiyatlarını Korumaktalar

MusicMagie tarafından derlenen ve analiz edilen ticaret verilerine göre, yeni akıllı telefonlar pahalı hale gelse de, geçmişle karşılaştırıldığında değerlerini çok daha hızlı kaybediyorlar. Örneğin, hem iPhone XS hem de iPhone X, 999 $ ‘lık bir fiyatla piyasaya sürüldü, altı aylık bir süre içinde, iPhone X’in değeri% 39 oranında düşerek yaklaşık 735 $’ a ve iPhone XS ise  %60 oranında değer kaybetti.

Yeni Apple İPhone 11 İçin Ön Görülen Tasarım Görüntüsü

Unutulmaması gereken ilginç şey, iPhone X’ten bir yıl sonra piyasaya sürülen iPhone XS’in daha hızlı bir fiyat düşüşü görmesidir. Benzer şekilde, iPhone XR de değerinin yalnızca bir yıl içinde 903 $ ‘dan 508 $’ a düştüğünü görmüş bulunuyoruz. Bunun nedenini ise MusicMagpie şu şekilde açıklıyor, önemli özelliklerin yükseltilmemesi, insanların daha ucuza satın alınabilecekleri eski modellere yönelmesi olarak belirtiyor.

Bir başka satıcı Decluttr, yeni modellerin piyasaya sürülmesinden sonraki 24 saat içinde mevcut iPhone modellerinin değerinin yüzde 30 kadar düşebileceğini iddia ederek kabaca aynı istatistikleri rapor etti. MusicMagie, eski iPhone’ların takas değerinin, yeni modellerin açıklanmasının ardından bir ay içinde en az yüzde 40 oranında değer kaybedeceğini ve bundan sonra ki her ay değerlerinin düşüşte olacağını belirtiyor.

Kaynak: https://wccftech.com/iphone-value-30-percent-decrease/

BİM’DE SATILACAK OLAN UYGUN FİYATLI ELEKTRONİK ÜRÜNLER !

1 Yorum