Huawei Central , Huawei’nin cihazlarının yazılım ve güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceğini doğruladı .
Geçen yıl Google, bir ABD kara listesine uyması için şirkete halka açık olmayan yazılım sağlamayı bıraktı.HUAWEİ AŞirket, mevcut telefonlarına yazılım güncellemeleri sağlamasına izin veren geçici bir yardım sağladı. Takas yasağından sonra piyasaya sürülen telefonlar, Android’in açık kaynaklı bir sürümüyle birlikte gelir ve temel hizmet ve uygulamalardan yoksundur.
Geçici genel lisansın kısa süre önce süresi doldu ve bu  , eski Huawei ve Honor telefonlarının Google’dan Android güncellemeleri almayı durduracağı yönünde spekülasyonlar doğurdu.

Huawei, varlık listesine eklenmeden önce piyasaya sürülen telefonların etkilenmediğini ve güncellemeleri almaya devam edeceğini söylüyor.

Google Mobil Hizmetleri (GMS) içermeyen yeni cihazlara gelince, güncellemeler Huawei’nin AppGallery aracılığıyla yönetilecek.
Huawei,

Google, Huawei’nin iddiasını henüz doğrulamıyor

Google daha önce, hükümet izin verdiği sürece güncelleme sağlamaya devam edeceğini söylemişti. Geçici genel lisansın süresi dolduğu için güncellemeleri göndermeye devam edeceğine dair kendi tarafında hiçbir gösterge yok.
Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde lisansın uzatılmayacağını söyledi.
ABD, şirketin yonga tedarik etmesini daha da zorlaştırmayı amaçlayan yeni bir hareketten de anlaşılacağı gibi, Huawei’yi kolayca bırakma niyetinde değil. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD hükümetinin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle artık kendi çiplerini üretemeyeceğini ve Mate 40’ın Kirin çipine sahip son telefonu olacağını söyledi .
Bu yılın ilerleyen saatlerinde, üreticinin kendi işletim sistemi olan Harmony OS ile ilk telefonunu piyasaya sürmesi bekleniyor .