Bakan AKN Konusuna Açıklık Getirdi !

Konuya hakim olmayan okurlarımız için AKN konusunun geçmişini şöyle bir özetliyeyim.

Senenin başlarında AKN’ye olan tepki git, gide artmış daha sonrasında halk nazarından gelen tepkiler sonrasında yetkililer AKN konusunda yenileme çalışmaları yapmış ve senenin son günü AKN uygulamasına son verileceğini bakanlık olarak açıklamışlardı.

Bu duyuru sonrasında pek çok bilgisayar ve internet kullanıcısının büyük bir kısmını mutluluk duyguları sarmışken bir diğer kitleyi  ise yıl sonuna kadar zamanın nasıl geçeceği soruları sarmıştı.

AKN Gidiyor, Kota Geliyor!
AKN Gidiyor, Kota Geliyor!

Tamda ne olduysa bu ay içerisinde oldu, yıl sonuna bu kadar yaklaşmışken, heyecanın doruğa çıktığı anda kullanıcıları sarsacak ilk haber Turk Telekom tarafından şubelere mail yollu ile gönderildiği iddia edilen bir belge şok etkisi yarattı.

Bu belgenin bize gösterdiği, AKN adı gidecek uygulamada bir takım yenilemeler ile aynı uygulama önümüze kota olarak koyularak devam edileceği yönündeydi. (Hızınız 5 MBPS değil 8 MBPS’ye düşecek) Buda internet kullanımına sınırlama getirililmeyeceği, internet hızına sınırlama getirileceğinin göstergesiydi.

Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan bu konu hakkında açıklama geldi.

Bakan Cahit Turan, İnternet kullanımına kısıtlama getirilmeyeceğini, internet kota aşımları sonrasında ek ücretin alınmayacağını ifade etti.

Bakan Cahit Turhan’ın açıklaması şu şekilde:

“Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası tamamen kaldırılacak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN‘nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak.”

>AKN GİDİYOR, KOTA GELİYOR!

>Anasayfa Dönmek İçin Tıklayınız…

>Facebook Grubumuz’a Gitmek İçin Tıklayınız…