Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5 G hizmetinin 2020 yılında kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

Bakan Turhan 5G için tarih verdiTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük heyecanla beklenen 5 G teknolojisi ve sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili olarak Cahit Turhan’dan önemli açıklamalar geldi. Turhan, 17 farklı firmanın yabancı hiçbir ürüne gerek kalmayacak şekilde güçlerini birleştirdiğini belirterek, “TÜBİTAK’ın da desteği ile teminen imzalar atıldı.” diye konuştu.5g ile ilgili görsel sonucu

“5G sistemleri tamamen yerli ürün olarak piyasaya çıkarılacak”

Bakan Turhan:Yaklaşık 253 milyon lira yatırımla gerçekleştirilecek “Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz’de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor”dedi.

5g ile ilgili görsel sonucu

Dünya 5G teknolojisinde ne durumda?

“Dünyadaki ülkeler 5G’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız dedi.5g ile ilgili görsel sonucu5G YENİLİKLERİ NELER OLACAK?

-Dünyanın en hızlı internet’ine sahip Güney Kore, 4G yerine 5G’ye ağırlık veriyor.

-Ülke geçen sene bu alana 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptı.

-AB ise 2020’de devreye girecek sistem için 8 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

-5G’nin 4G’ye kıyasla bin kat daha hızlı olması bekleniyor. n Nesnelerin internet’i (IoT) ile birlikte artacak cihaz sayısı ve gereken bant genişliğine sadece 5G cevap verebilecek.

-Akıllı ve insansız araç teknolojisi 5 G ve sonrası teknolojilerle mümkün olacak.

-Bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazlardaki işletim sistemleri tarihe karışacak.

-Cihazlar işletim sistemi dahil tüm bilgileri bulut bilişim üzerinden alacak. İnternet de hız sorunu ortadan kalkacak.

Veri transferinin 4G’den yaklaşık 30 kat hızlı olması bekleniyor!

5g ile ilgili görsel sonucu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz