Turkcell İlk Canlı 5G Deneyimini Gerçekleştirdi

Turkcell ve Samsung Şubat ayında imzaladıkları protokol ile güçlerini birleştirerek bugün bir ilke imza attılar. İstanbul Maltepe’deki Turkcell Teknoloji Binası’nda gerçekleştirilen etkinlik ilke ilk canlı 5G deneyimi sağlanmış oldu. Bu etkinlik ile kesintisiz bağlantı üzerinden sağlanan yüksek hızlı internet ile çeşitli platformlarda 5G deneyimi gerçekleştirildi.

Turkcell İlk Canlı 5G Deneyimi Gerçekleştirdi

Turkcell ve Samsung Güçlerini Birleştirdi

Geçtiğimiz Şubat ayında Turkcell ve Samsung arasında imzalanan protokole göre hayata geçirilen bu projede 26 GHz üzerinden sunulan Samsung’un 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi ile Turkcell’in altyapısı sayesinde kesintisiz internet hizmeti sağlandı. Bu sayede misafirler 4K UHD Canlı Yayın, Bulut Oyun, 360 Derece Kamera İzleme ve Sanal Gerçeklik gibi platformlarda ilk kez 5G deneyimi elde etmiş oldular.

Turkcell İlk Canlı 5G Deneyimi Gerçekleştirdi

Turkcell 5G ‘ye Geçen İlk Ülkelerden Olmak İstiyor

Turkcell genel müdürü Kaan Terzioğlu yaptığı açıklamada: “Hedefimiz açık; Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkeler arasında yer alması… Tüm çabalarımız, teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek yönünde. Bu yönde yapılan tüm yatırım ve iş birliklerini çok önemsiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Altyapı Çalışmaları 5G Uyumlu Şekilde Yapıldı

Turkcell’in şebekelerden sorumlu genel müdür yardımcısı Gediz Sezgin yaptığı açıklamada; “4,5G altyapımızı kurarken, geleceği yani 5G’yi düşündük ve buna uyumlu bir sistem kurduk. Üstün altyapımız 5G’yi ülkemizde mümkün kılıyor. Samsung gibi teknoloji devleriyle yaptığımız işbirlikleri sayesinde gelecek nesil teknolojiler konusundaki çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

5G İle Fiber Kablo Olmadan Gigabit İnternet Mümkün

Etkinlikte yer alan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca; “5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde fiber kablo altyapısının bulunmadığı ev ve iş yerlerinde, yüksek kalitede Gigabit bağlantı hızlarına ulaşılabiliyor.” dedi. Böylelikle 5G ile birlikte altyapı çalışmaları ile şehirleri kazıp fiber kablolar ile uğraşmadan tamamen kablosuz bir şekilde çok yüksek hızda internete erişme fırsatımız olacak.

Samsung’dan Turkcell’e Tam Destek

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’nin gelişmiş teknolojilere sahip olma amacıyla hayata geçirdiği fikirlere, Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık örneğinde görüldüğü şekilde destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Samsung’un küresel düzeyde attığı adımlarla pekişen 5G teknoloji birikimini Türkiye’deki son kullanıcılarla buluşturmak için bugün Turkcell ile birlikte önemli bir adım attık.”

Turkcell’in gerçekleştirdiği bu etkinlik ülkemiz adına büyük önem arz ediyor. 3G’ye oldukça geç bir sürede geçtiğimizi göz önünde bulundurursak bu gibi yatırımlar ile Dünya teknolojisinden geri kalmamak, Dünya ile aynı anda deneyimlemek gerçekten önemli.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz