Metro Exodus Geliştiricilerinden Haber Var !

NEXT-GEN KONSOLLARDA RAY TRACING ÇEKİRDEĞİ İÇEREN VIDEO ÇİPLERE İHTİYAÇ YOK !

Geçen Cuma günü Metro Exodus piyasaya çıkmıştı ve çıkmasına sadece iki hafta kala oyunun Steam platformu yerine Epic Games’den satılacağı kararı oyun piyasasında geniş yankı bulmuştu. Ayrıca bu karar ilk günler için beraberinde bir çok sorunu da getirmişti.

Fakat bu sorunlar normal karşılandı, çünkü bilindiği gibi 4A Games’in çıkardığı Metro Exodus, DirectX Raytracing ve Nvidia DLSS gibi gelişmiş teknolojileri oyunun çıkışından itibaren destekleyen ilk proje oldu.

metro

Geçtiğimiz günlerde Eurogamer protalı, 4A Games’in çalışanları baş programcı Ben Archard ve teknik sorumlu Olesya Shishkovtsova ile detaylı bir röportajda bulundu. Röportajda Metro Exodus ile ilgili genel soruların yanı sıra, yeni nesil konsollardaki Ray Tracing olasılığı hakkında da konuşuldu.

RAY TRACING İÇİN GÜÇLÜ BİR İŞLEMCİ YETERLİ

Ben Archard, teknik açıdan ışın izleme uygulayabilmek için Nvidia Turing RT çekirdeği gibi özel bloklara sahip olmanın gerekli olmadığını ve gerekli hesaplamaların genel gölgelendirme işlemcilerinde yapılabileceğini belirtti. Bunun için ana gereksimin yüksek seviye hesaplama yapabilecek bir GPU’dan ibaret olduğunu ekledi.

Aslında, donanımı DirectX 12‘yi destekleyen herhangi bir grafik yongası, DirectX Raytracing API‘sini (DXR) çalıştırabiliyor, çünkü bu teknoloji sadece DX12’nin geliştirilmiş basit uzantısı. Işın izleme teknolojisinin hızı iki anahtar noktadan etkilenmekte. Bunlardan birincisi BVH oluşturma algoritması (Bounding Volume Hierarchy). İkinci ise yüksek bant genişliğine sahip hızlı video belleği.

Web kaynakları yeni nesil konsollar için Zen 2 mimarisi işlemci çekirdeklerinin ve Navi nesli grafikleri kullanımı hakkında söylentilerle dolu. Buna rağmen Sony ve Microsoft gelecek nesil konsollarının özellikleri hakkında şu ana kadar bir resmi açıklamada bulunmadılar. Bu söylentilerdeki çözümlerin ikisi de AMD firmasına ait ve AMD’nin donanımlarında Ray Tracing desteklemesi pazarı ilginç bir hale getirecektir.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…