Oyunlar Kasım Ayında Nasıl Bir Satış Yapmış Acaba ?

SuperData Research firması bilgisayar oyunları piyasası hakkındaki Kasım ayı oyun satış  raporunu sundu. Kasım ayında tüm platformları içeren oyunların toplam harcama rakamı 9,05 milyar doları buldu. Mobil ve PC oyunlardan elde edilen gelir %5 düşerken, konsollarda ise bu oran %13 artış gösterdi Fortnite ve Red Dead Redemption 2’nin başarısı, Battlefield V ve Fallout 76’ başarısız çıkışlarını kapatmış durumda.

kasım ayı oyun satışları

EA VE BETHESDA İSTEDİĞİ RAKAMLARA ULAŞAMADI

Son veriler ise Battlefield V ve Fallout’un rakamlarından anlaşıldığı kadarıyla, bu oyun serilerinin standart satış rakamları kriterlerini karşılamaktan uzak kaldıklarını göstermetke. Analistlerin yaptığı hesaplamalara göre Battlefield bir ayın yarısı kadar bir sürede 1,9 milyon kopya sattı. Fallout 76 ise bunun gerisinde kalarak toplamda 1,4 kopya satabildi. AAA oyunları için bu rakamların beklentileri karşılamaktan uzak kalmak. Buna Battlefield V listede 5. sırayı almayı başarmış bulunmakta.

Bir karşılaştırma yapacak olursak 2012 yılında Bethesda ilk 4 gününde 12 milyon Fallout 4 kopyası satmayı başarmıştı. Battlefield 1 ise 2016 Ekim, Kasım ve Aralık ayı toplamında 15 milyon satma başarısını göstermişti.

rainbow six siegeRainbow Six 2018 yılı boyunca beklenen daha iyi bir performans göstermiş olsa da, ek içerik gelirleri Kasım ayında %33 düşüş gösterdi ki bununda Ekim ayıyla birlikte bugüne kadarki en büyük düşüş olduğu belirlendi. Bunun sebebinin ise yeni çıkan yüksek profili yüksek AAA oyunlarının olduğu düşünülmekte.

Ultimate Team ek içerik satışları ise artmaya devam ediyor. FIFA ve Madden 2017 Kasım ayına göre %25 artış sağlarken, 2018 Kasım ayında ise Ekim ayına oranla %1 artış göstermiş bulunmakta.

 

D2-ForsakenDestiny 2’in genişleme paketi Forsaken yükselişi ise kısa sürdü. Destiny 2 ek içerik gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %63 oranında düşüş gösterdiği tahmin ediliyor.

 

Fakat yeni yıl indirimleriyle aradaki bu farkın biraz da olsa kapanabileceği düşünülmekte. Kasım ayı oyun satış rakamlarının en karlı PC projelerinin ilk beşinde ise dört adet free-to-play (Oynaması bedava) oyun bulunmakta.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…

Bir Cevap Yazın