Çernobil 32 Yıl Sonra Yeşil Enerjiye Geçiyor!

Çernobil yenilenebilir enerji kullanarak, felaketten 32 yıl, reaktörlerin tamamen kapatılmasından 18 yıl sonra Çernobil yeniden enerji üretmeye başlıyor. Çernobil’e kurulan güneş enerjisi tesisi çalışmaya başlıyor.

-Çernobil’de yaşanan 4 numaralı reaktörde yaşanan nükleer felaketin üzerinden 32 yıl geçti. Diğer reaktörler ise 2000 yılına kadar enerji üremeye devam etti.

-Felaketin etkilerinin yoğun olarak hissedildiği 2.6 kilometrekarelik alan insan sağlığı için güvensiz kabul edildiğinden bölgede herhangi bir yerleşim bulunmuyor. Herhangi bir tarım faaliyetinin de yürütülememesi bölgede güneş enerjisi santrali kurulmasını mantıklı bir  hale getiriyor. Üstelik nükleer santralin Ukrayna’daki elektrik şebekesini beslemesi için gerekli olan altyapı kurulu olduğundan güneş santralinin de aynı altyapıyı kullanmasıyla önemli bir maliyet ortadan kalkmış durumda.

-Felaketin yaşandığı reaktörden 100 metre uzağa kurulan Çernobil Güneş Enerjisi Santrali, aktif hale geliyor. 1.6 hektarlık alanda, 3700 güneş paneli ile enerji üretimi gerçekleştirilecek.

1.2 milyon dolar yatırım ile kurulan santral, 1 MW kapasitesiyle faaliyet gösterecek. Böylelikle yaklaşık 2000 konutun elektrik ihtiyacı yenilenebilir enerjiyle sağlanacak. Ayrıca kurulacak ek paneller ile santral kapasitesi 100 MW’a çıkarılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz