Apple’ın büyük yazılımsal yeniliklerinin duyurusunu gerçekleştirdiği ve dünyanın dört bir yanından gelen geliştiricileri bir araya getirdiği Dünya Geliştirici Konferansı’nın bu yılki ayağı WWDC 2019‘un başlamasına sadece saatler kaldı.

iPhone için karanlık mod desteği, Apple Watch’ın daha bağımsız hale gelmesi ve iTunes’in emekli edilmesi bu akşam duyurusu resmiyet kazanması beklenilen konuların başında geliyor. Peki, WWDC 2019 etkinliğinde neler tanıtılacak?

Eylül ayında yeni iPhone modelleri tanıtıldıktan sonra yayınlanması beklenen iOS 13 sürümü WWDC 2019‘da resmi olarak tanıtılacak. iOS 13 sürümünün öne çıkan özelliklerinden birisi de, iPhone ve iPad için karanlık mod desteği.

iPad’de birden fazla işlem yapmanın kolaylaştırılmasının yanı sıra Hatırlatıcılar gibi yerleşik uygulamalarda değişikliklere imza atılması bekleniyor. Ayrıca, işitme ölçümü gibi yeni sağlık uygulamaları kullanıcılara sunulabilir.

2015’da tanıtılan Apple Watch, iPhone’a bağımlı bir akıllı saat. Satış rakamları oldukça yüksek olsa da, hiçbir zaman iPhone seviyelerine ulaşamadı. İki yıl önce hücresel bağlantıya kavuşan saat önümüzdeki dönemde hesap makinesi, ses kaydedici ve daha birçok uygulamaya sahip olacak. Bu sayede iPhone bağımlılığı azaltılacak olan Apple Watch’un daha da popülerleşmesi bekleniyor.

WWDC 2019: iOS 13

iOS 13 ile birlikte iOS cihazlardaki Sağlık ve Anımsatıcılar uygulaması en güncel haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler detaylı bir şekilde görülecek.

Anımsatıcı uygulaması da yeni bir tasarımla karşımıza çıkacak. Ayrıca tahmin edildiği gibi yeni işletim sistemi ile hatalar giderilecek ve performans iyileştirmeleri yapılacak.

Mail uygulamasında belirli kişilerden gelen e-postaları engelleme özelliği ve daha kolay kullanılabilir bir klasörleme özelliği de yeni işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Haritalar uygulamasında ev ve iş yeri adresi gibi sık kullanılan konumlar daha kolay ayarlanacak böylece istenilen lokasyona ulaşmak için daha kolay adres alınabilecek. Fotoğraf ekleme özelliği ile birlikte gruplandırma yeteneği geliştiriliyor.

Arkadaş Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları tek çatı altında kullanılabilir hale getirilecek. Hali hazırda sadece Apple cihazlarının konumunu görebildiğimiz uygulama, iOS 13 ile eklenen bütün cihazların takibine olanak sağlayacak.

Bunun yanı sıra iOS 13‘te daha sade ve daha şık bir widget ekranının bizleri karşılaması bekleniyor. Arayüz tarafındaki animasyonlarda da bazı değişiklikler söz konusu olacak.

WWDC 2019: macOS 10.15

Apple’ın adeti bozmadan bu sene de macOS’un yeni sürümünü lanse etmesi bekleniyor. WWDC 2019’da görmeyi beklediğimiz macOS 10.15 sürümü, özellikle Apple ekosistemi tarafındaki önemli geliştirmeleri beraberinde getiriyor.

macOS Mojave‘nin sürümlerinden biri olacak bu 10.15 sürümünde iOS ve macOSarasındaki iletişim daha da iyileştirilecek. iPhone ya da iPad’inizden Mac’inize -ya da tam tersi- daha kolay veri aktarımı yapabileceksiniz.

Ayrıca bu güncelleme ile birlikte Mac’lerdeki arayüz tasarımına ufak tefek makyajların yapılması da beklentiler arasında yer alıyor.

WWDC 2019: watchOS 6

watchOS 6 ile birlikte uyku izleme modunun geleceği konuşuluyor. Bu sayede Apple Watch kullanıcıları uyku takiplerini de rahatlıkla yapabilecekler.

Ayrıca ne kadar doğrudur bilinmez lakin, üçüncü parti saat arayüzü desteğinin de gelebileceği konuşuluyor. Bu durum saat arayüzleri tarafında çeşitliliğin artmasına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra Apple Watch modellerinin kararlık ve performans konusunda da geliştirilmesi dört gözle bekleniyor.

WWDC 2019: tvOS 13

tvOS 13 ile birlikte Apple’ın Apple TV+ hizmetine odaklanılması beklenmekte. Size benzersiz bir TV deneyimi sunmak isteyen Apple, Apple TV cihazında yeni hizmeti TV+ üzerinde çalışacak.

WWDC 2019: Yeni Mac Pro

Apple’ın iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni Mac Pro modelinin de bu etkinlikte tanıtılma ihtimali oldukça yüksek.

WWDC 2019: Apple Display 6K

Özellikle beni en heyecanlandıran duyurulardan biri Apple’ın yeni monitör modeli Apple Display 6K olabilir. 31.6 inç boyutunda ve 6K çözünürlüğünde olması beklenen bu monitörün OLED panele sahip olacağı da söylenenler arasında yer alıyor. Ayrıca bu monitör HDR desteğine de sahip olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz