Facebook, küçük işletmelerin ürünlerini çevrimiçi hale getirmeleri ve Facebook ve Instagram’da topluluğa satmaları için yeni bir platform olan Facebook Shops eklentisini başlattığını duyurdu.

Facebook Shops eklentisini kullanmak ücretsizdir ve işletmelerin Facebook’ta sergilemek istedikleri ürün kataloğunu seçmelerini ve farklı vurgu renkleri ve kapak resimleriyle dükkanlarının görünümünü özelleştirmelerini sağlar.

Facebook’taki mağazalara işletmenin Facebook sayfasından veya Instagram sayfasından erişilebilir. Bu özellik ayrıca müşterilerin Messenger, WhatsApp veya Instagram Direct üzerinden soru sormak için işletmeye bağlanmasına olanak tanır. Gelecekte, bir mağazanın kataloğuna göz atmak ve doğrudan mesajlaşma uygulamalarından alışveriş yapmak da mümkün olacak.

Bu özellik bugün başlayarak yavaş yavaş yayılıyor, ancak Facebook alışveriş yeteneklerini başka şekillerde de genişletiyor. Bu yaz, kullanıcıların Keşfet sekmesinde bulabilecekleri ürünleri bulmaları ve satın almaları için bir yol olan Instagram Mağazasını ve ayrıca belirli kategorilerden ilgi duyabilecekleri ürünleri, ürün kategorisine göre filtreleme yeteneğiyle tamamlayacak. Instagram Mağazası, yılın ilerleyen aylarında Instagram uygulamasında kendi sekmesini alacak.

Bu özelliklerle birlikte gitmek için, yakında Facebook ve Instagram sayfalarının canlı akışlarda gösterdikleri belirli ürünlere bağlanması da mümkün olacak. Sayfalar, ürünleri yayınlanmadan önce Facebook Mağazasında sattıkları ürünler gibi videoda etiketleyebilecek ve görüntüleyenlerin kolayca satın alabilmeleri için canlı akışın altına sabitlenecek. Bu özellik şu anda seçili işletmelerle test edilmektedir ve daha sonra daha geniş kapsamlı olarak kullanıma sunulacaktır.

Son olarak, bu bir çıkış tarihi olmadan gelse de, Facebook ödül programlarını bir Facebook hesabına bağlamanın yolları üzerinde çalıştığını söylüyor, böylece kullanıcılar bunu Facebook Mağazalarında yönetebilir ve kullanabilir. Bunun için kullanılabilirlik göstergesi olmadığından, yine de bir yol olabilir, ancak işletmeler ve müşteriler için yararlı olmalıdır. Bu girişimler, Facebook’un Instagram Hikayelerinden belirli ürünleri satın almayı kolaylaştıran Instagram çıkartmaları çıkardıktan sonra küçük işletmelere yardımcı olma yolunda atılmış başka bir adımdır.

Google News’te Bize Abone Olmak İçin Tıklayınız…

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…