Bir VPN servisi kullandığınızda, İnternet servis sağlayıcınızın genellikle toplayacağı verilere güvenirsiniz. VPN servisleri herhangi bir günlük toplamadığını iddia etseler bile kullandığınız VPN’leri düzgün bir şekilde araştırmak çok önemli. 7 VPN sağlayıcısının çok sayıda kullanıcı verisi sızdırdığı bulundu .

Compareitech, bu haftanın başlarında Hong Kong merkezli bir hizmet olan ‘UFO VPN’in 894GB veri içeren açık bir veritabanına sahip olduğunu bildiren bir rapor yayınladı. Bilgiler,  hesap şifreleri, VPN oturum sırları / belirteçleri, istemci cihazların ve sunucuların IP adresleri, kullanılan işletim sistemi ve daha fazlasını içeriyor. Şirketin web sitesi hala VPN’nin “sıfır günlük politikası” olduğunu iddia ediyor. UFO VPN, Android’de kullanılabilir ve Play Store’da 10 milyondan fazla yüklemeye sahip.

Veri sızımı UFO VPN ile sınırlı kalmadı. VpnMentor’daki araştırma ekibi daha sonra UFO VPN’nin ortak  kod tabanı ve altyapıyı kullanan birkaç VPN’olduğunu keşfetti.Ve Fast VPN ,  Free VPN ,  Süper VPN ,  Flash VPN,   VPN Secure ve  Rabbit VPN’in de veri sızdırdığı tespit edildi ve toplamda 1.207 TB özel bilgi elde edildi. Yine, tüm bu uygulamaların Play Store’da her biri 10 bin ila 1 milyon yükleme arasında.Şimdiye kadar mağazadan sadece Rabbit VPN kaldırıldı.

Uygulama Linkleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz