Parker uzay aracı

NASA, Güneşi hiç olmadığı kadar yakından incelemek için geliştirdiği Parker uzay aracı fırlatıldı.

Güneş’in ilk defa bu kadar yakın ve manyetik alanını incelemek için NASA’nın geliştirdiği Parker uzay aracı fırlatıldı. Fırlatılan bu araç 7 yıllık bir yolculuktan sonra Güneş’e hiç bir aracın yaklaşamadığı bir değerde yani 6.400.000 kilometrede olan yörüngesine yerleşecek.

Parker, en hızlı araç unvanını alacak.

Parker uzay aracı

Parker, yolculukta Venüs’ün yer çekiminden faydalanacağı için rotası düz bir şekil almayacak. Eğer bu araç tüm rotasını tamamlamış olursa insanların ürettiği en hızlı araç unvanını alacak. Uzay aracı 695.000 kilometre hıza sahip.İnsanların ürettiği en hızlı araç olmayı başaracak gibi duruyor.

Parker’dan önceki en hızlı araç.

Parker’dan önce en hızlı araç ise saatte 7926 kilometre olan HFL Kholod Mach 6.47 idi. Bu araç 1988 yılında üretilmesine rağmen bir çok araçtan daha hızlı.

Güneş hakkındaki sorular.

Parker  aracı yolculuğunu başarı ile tamamlayabilir ise, güneş hakkındaki soruların cevaplanmasında önemli bir detay. Yolculuk başarı ile gerçekleşirse bu sorulardan biri ise, Güneş’in en üst katmanı (krona) neden yüzeyden 300 kat sıcak olduğu.

Bir başka sorulardan biri ise, Güneş’ten çıkan enerji parçalarının neden ışık hızının yarısına eşit olduğu sorulacaktır. Tabii ki de bu soruların cevaplandırabilmek için Parker’ın 7 yıllık yolculuk serüvenini tamamlayıp, gözlem yapılarak sorularımızın cevaplarını öğreneceğiz.

Bir çok kişinin,bilim insanlarının merak ettiği Güneşe insanlar bu araç ile hiç olmadığı kadar yaklaşarak bilim insanlarının sorularına cevap verecek. NASA yine tarihe adını altın harflerle yazdırıyor.

Bir Cevap Yazın