Venüs, problar da dahil olmak üzere hemen hemen her şeye karşı düşmanca ve NASA, Venüs’e dayanıklı elektroniklere sahip olduğunu düşünürken, gelecekteki gezginlerin gezegenin cehennem yüzeyinde dokunmaya hazır olduğu anlamına gelmiyor. NASA yardımınızı istiyor. HeroX ile Venüs’e bağlı AREE kaşifinde hayatta kalabilecek bir engelden kaçınma sensörü geliştirmek için kitle kaynaklı bir yarışmada çalışıyor. Toplam 30.000 $ ödül, gezegenin aşırı sıcaklıklarına (800F’den fazla) ve basınca (Dünya’nın 92 katı) dayanarak engebeli arazide gidebilen ilk üç sensöre gidecek.

Yarışma, dünya çapında 18 yaş ve üzerindeki çoğu kişiye açıktır ve gönderimler 29 Mayıs’a kadar 17: 00’da doğuya kadar açık olacaktır. Yargılama 1 Haziran ve 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ve kazananlar 6 Temmuz’da kamuoyuna açıklanacak. NASA rakiplerden mevcut AREE tasarımını (yukarıda) başlangıç noktası olarak kullanmalarını istiyor

Para dahil olmakla birlikte, bu kadar kısa sürede bir sensör geliştirmenin maliyeti göz önüne alındığında, bu, rakipler için bir gurur meselesi olabilir. NASA etkili bir şekilde insanlardan arkasında bir hükümet uzay ajansının tüm ağırlığına sahip geçmiş ekipmanlardan daha iyi performans göstermelerini istiyor – Rusya’nın Venera toprakları asla Venüs’ün yüzeyinde iki saatten fazla sürmedi. Modern teknoloji ve deneyim kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak yine de küçük bir görev değildir.

Kaynak

Ana sayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz