İşte Razer Blade Stealth incelemesi 13 özelliği ile 1.36 kiloluk içinde güçlü bir oyun GPU’su sunuyor ayrıca ultrataşınabilir. Tipik olarak bu küçük makineyi entegre grafiklere veya MX 150 gibi daha zayıf NVIDIA çiplerine dayandırır. Yeni Blade Stealth, NVIDIA’nın GTX 1650 Max-Q GPU’su ile yapılandırılabilen bu boyuttaki ilk makinedir ve 1080p’de en modern oyunları oynamasına izin verir.  Normalde, bu grafik kartını almak için 1.81 kilograma yakın bir dizüstü bilgisayarla yaşamak zorunda kalacaksınız.

Yine de beklediğiniz gibi, bu tür bir güç size tipik bir oyun bilgisayarından çok daha pahalıya mal olacak. GTX 1650 diğer ultra taşınabilir cihazlardan daha hızlı olsa da, 60 FPS kare hızına her zaman ulaşamıyor. Blade Stealth açıkça belirli bir oyuncu türü için üretilmiştir. Çok hafif bir makine isteyen ancak yine de oyun oynamak ve hızlı bir şekilde oynamak isteyen oyuncular için.

 

Razer, geçen yılki Blade Stealth’ten dışarıda pek bir şey değişmedi. Hala 15,3 milimetre ince, tamamen siyah alüminyum bir kasaya sahip. Her yıl daha fazla cilalanan çoğu ultra taşınabilir cihazla karşılaştırıldığında, hala bir üst seviye cihaz gibi görünüyor ve hissediyor. Ne yazık ki, bu zarif siyah kaplama nedeniyle, aynı zamanda korkunç bir parmak izi mıknatısı. Ciddiyim! Sanki sadece Blade Stealth’e bakmak iz bırakacak gibi. Oldukça şık görünen bir Mercury White sürümü de var, ancak ne yazık ki yalnızca Intel’in entegre Iris Plus grafikleriyle yapılandırılabiliyor.

Yenilenen Blade Stealth ile ilgili ilginç olan her şey kaputun altında. Yeni modellerde Intel’in 10. Nesil Çekirdeği i7-1065G7 GPU ve 16GB RAM bulunuyor. Beyaz sürümde yalnızca 256GB SSD elde edersiniz, ancak siyah GTX 1650 modelinde iki kat daha fazla depolama alanı bulunur. Razer’ın akıllıca bir hamlesi. Oyunlar her yıl daha da büyüyor ve 512 GB depolama alanı olmadan Destiny 2 gibi büyük oyunlarla uğraşmak zor. Ekranlara gelince, 1080p ekran veya 4K dokunmatik ekran panelinden birini seçebilirsiniz. Genel tavsiyem geçerli. 4K genellikle küçük dizüstü bilgisayarlarda, özellikle de bu çözünürlükte oyunları çalıştırmak için yeterince güçlü olmadıklarında buna değmez.

Yeni Blade Stealth’te bulunan çok miktarda güç etkileyici olsa da, açıkça sınırları var. Overwatch’ı 1080p’de Epic grafik ayarlarıyla sorunsuz bir 70 FPS’de çalıştırmayı başardım. Destiny 2’de performans daha güvenilmezdi. 1080p’de 40 ila 70 FPS arasında bir miktar gördüm, ancak bazı ortamlarda oyun 50 FPS’nin ötesinde tomurcuklanmadı. Açıkça görülüyor ki, kilometreniz değişecek ancak GTX 1650 Max-Q bile 60 FPS performansını garanti edemiyor. Ve elbette, 30 FPS’nin üstündeki herhangi bir şey teknik olarak oynanabilir, ancak stuttery Destiny 2 deneyiminin pahalı bir Razer dizüstü bilgisayar satın alan birini tatmin etmeyeceğini iddia ediyorum

Sınırlı oyun performansı, Blade Stealth’i kullandıkça daha fazla tolere etmemiz daha da kolaylaşıyor. Oyun oynarken kendimi rahat hissedeceğim bir notebook bulmak çok nadir ancak hafifliği Razer Blade Stealth’ı taşımayı kolaylaştırdı. Kitap çantamdaki kitaplardan farklı değildi. Kalabalık yerlerde herhangi bir sorun yaşamadan bazı işler yapmayı başardım, ancak genellikle daha geniş ve daha uzun olan çoğu diğer oyun defterlerine yer açmak için mücadele etmek zorunda kalıyordum. Ofisimizde dolaşmak konusunda da sorun yaşamadım  bu daha ağır bir oyun laptopuyla yapmayı düşündüğüm bir şey değil. Testimizde yaklaşık sekiz saat süren iyi bir batarya ömrü bile vardı.

Blade Stealth’in mükemmel klavyesi, hem yazmaya hem de oyun oynamaya çok uygun. Anahtarlar, sağlıklı bir miktarda seyahat ve yanıt verebilecek şekilde yazmak için yeterlidir. Büyük cam trackpad, diğer birçok premium dizüstü bilgisayara karşı da kendine yer tuttu. Razer ayrıca, eski cihazlar için iki Tip A USB 3.1 portu ve veri, ekranlar ve şarj için kullanılabilecek iki USB-C portu içerir. Kutu içerisinde 100 watt’lık büyük bir güç kaynağı var, ancak USB-C dizüstü bilgisayarlar için olduğu gibi, zayıf adaptörlerle daha yavaş şarj edebilirsiniz.

Yeni Blade Stealth’teki en büyük sorunum maliyeti. GTX 1650 modeli için 16.990₺ altı çekirdekli Intel CPU ve NVIDIA’nın RTX 2070 grafikleri ile önemli ölçüde daha güçlü olan Blade 15’ten sadece 4600 ₺ daha ucuz. Güç farkı kesinlikle çok büyük ve ayrıca Blade 15 ile çok daha hızlı 144Hz ekran elde edersiniz. İkisi arasında seçim yapmak zorunda kalsaydım, 4.6 kilometrede daha ağır olmasına rağmen kesinlikle Blade 15’e giderdim. Dürüst olmak gerekirse, ağırlık farkı GTX 1660 Ti grafik kartıyla  Blade 15 elde etmek için bile değer. (Bir not: Blade 15 için burada listelediğim fiyatlar şu anda Razer’in sitesindeki indirimlere dayanıyor, bu nedenle daha sonra artma ihtimalleri var.)

Razer, GTX 1650’yi bu kadar ince bir dizüstü bilgisayara yerleştirerek bir mühendislik harikası başardı. Blade’in daha düşük bir fiyata sunabileceği daha fazla gücü olduğunda, Stealth’e kaç oyuncunun katılacağından emin değilim

 

Kaynak: Buraya tıklayınız

Ana sayfaya dönmek için buraya tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz