Nedir?

TeknoDonanım, Daniel Bogan’ın web projesi olan TheSetup‘tan esinlenilerek, bu sitede yer alan röportajların Türkçe’ye çevrilmesi ve benzeri röportajların Türkiye’deki kullanıcılarla yapılmasını amaçlayan bir web projesidir. Proje, Çiğdem ATEŞ SAYGILI ve Ahmet Çağlar SAYGILI tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nden ortaklaşa yürütülmektedir.

2 Ocak 2009 tarihinde Daniel Bogan tarafından başlatılan TheSetup‘ın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen böyle bir çalışmanın benzeri Türkçe olarak yapılmadı. Biz, TheSetup‘ta yer alan röportajların bir kısmını Türkçe’ye çevirerek projenin anlaşılırlığını kolaylaştırmayı ve yurt dışındaki ürün kullanım eğilimlerinin Türkçe olarak takip edilebilmesini sağlamayı hedefledik. Şimdi hem yurt dışındaki hem de Türkiye’deki kullanıcıların röportajlarını sitemize ekleyerek bir donanım ve yazılım veritabanı oluşturmak hedefindeyiz.

Bu röportajlar ne işe yarayacak? Kendi meslek grubunuzdan veya ortak hobilere sahip olduğunuz ya da sosyal medyada kendine yer edinmiş insanların ne kullandıklarını, hangi ürünleri sevip, hangi ürünlere para harcamaktan pişmanlık duyduklarını okuyarak, satın alma davranışlarınızı yönlendirmenize yardımcı olacaklar. Bilmediğiniz yazılımların tahmin etmediğiniz ölçüde işinize yarayacağını görecek, hantallığından usandığınız donanımların aslında el altında bulunmalarının hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırdığını fark edeceksiniz.

Kısacası, bu projenin teknoloji kullanıcılarının tüketici davranışları ile yazılım ve donanım kullanım alışkanlıkları konusunda bilgi verebileceğini ve okuyuculara yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.