Neden?

Sanatçılar, bilim insanları, programcılar, tasarımcılar, yazarlar, mühendisler… Herkes farklı kullanım alışkanlıklarına ve tüketici davranışlarına sahip olduğu için kendi işini en etkin biçimde yapabilmek adına çok çeşitli donanım ve yazılımlar kullanıyor.

Bu proje, “kimin ne yapmak için ne kullandığı”nı araştırıyor. Bu sayede okuyucular da o yazılım ve donanımlar hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Örneğin, hiç kullanmadıkları bir özgür yazılımla işlerini daha kolay halledebileceklerini ya da kullandıklarından daha uygun fiyatlı başka daha gelişmiş bir donanımın bulunduğunu görüyorlar.

Bu röportajların içinde bilmediğimiz yazılım ve donanım araçlarını, internet sitelerini ve web projelerini bulabiliyoruz. Donanım ve yazılımdan kastımız sadece ilk aklınıza gelenler değil. Örneğin, bir yemek blogu yazarından kullandığı fırının, ocağın, buzdolabının hatta yemek kitaplarının bilgisini ve yorumlarını aktarmasını bekliyoruz. Bir moda blogu yazarından telefonunda kullandığı uygulamalardan, dikiş yaparken kullanmaya bayıldığı makasına kadar anlatmasını, hatta dikiş makinesinden bile bahsetmesini istiyoruz.

Her meslek ve hobi grubundan insanların, farkında olmasalar bile teknoloji ile ne kadar içli dışlı olduklarını görmelerini ve okuyuculara ilham vermeleri olanağını yaratmak beklentisindeyiz. Örneğin, katılımcılar okumaktan zevk aldıkları makyaj bloglarını, otomobil parça bilgilerini içeren web sitelerini, kullandıkları otomobili, bisikleti veya motorsikleti, sabahleyin bilgisayarı açtıklarında adres çubuğuna yazmaya sabırsızlandıkları her şeyi ve gün boyu kullandıkları tüm araç gereci anlatabilirler.

Herkese yararlı olması dileğiyle…