Katlanabilir teknolojisi bir kaç yıl önce sadece bir hayaldi. Şimdi ise bir gerçek. 2018 yılı sonlarında Çin markası Roloye FlexPai’nin katlanabilir teknolojisini piyasaya sürmesinin ardından Samsung, Huawei gibi dev markalarda bu teknolojiden yararlanmaya başladılar. Geçtiğimiz yıl Microsoft ile desteklenen Surface Dua ve Android ile desteklenen Surface Dua cihazlarını benimseyeceği kimsenin aklına gelmezdi. Microsoft’un yeni patenti telefonun bir ekrana daha sahip olacağını gösteriyor.

Katlanabilir akıllı telefonlar şu anda daha ilk aşamadalar. bu durum üreticilerin hala bazı sorunlarla mücadele ettiklerini gösterir. Samsung’un Galaxy Fold ile katlanabilir teknoloji sorunlarının en büyük ispatı.

BİLDİRİMLER İÇİN KÜÇÜK EKRAN

Şimdi üreticilerin çözmeye çalıştığı sorun ise ekran kapalı konumdayken gelen bildirimleri kullanıcıya nasıl gösterecekleri. Bu sorunu ilk çözen Galaxy Z Flip ile Samsung oldu. Şimdi ise yeni bir kenar ekranı ile çözmeyi planlayan Microsoft.

Yakın tarihli bir patente göre Microsoft katlanabilir ekran teknolojisine yeni bir soluk kazandıracak ve ekran kapalı durumdayken bildirimler için menteşeye küçük bir ekran (kenar ekran) ekleyecek. ne kadar kullanışlı olduğu tartışılır.

Redmond teknoloji devinin belirttiği gibi ” Kenar ekran olarak adlandırılan üçüncü ekran menteşenin üzerindedir ve cihazın konumuna göre bilgi hareket edecek.”

Bu şekilde bir bildirim geldiğinde kullanıcının cihazı açmasına gerek kalmayacak.

Microsoft Q4 ismiyle yeni katlanabilir Surface cihazlarını 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladığından bu cihazlarda böyle bir teknolojinin olması neredeyse imkansız. Ancak, bu patent şirketin ekran sorunlarının gelecekteki cihazlarda nasıl çözmeyi planladığını göstermektedir.

Bu haberi beğenebilirsiniz.

Xiaomi Akıllı Hoparlörü Apple HomePod’a Benzeyebilir.

 

Bizi Google News’te Takip Et

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz