Bugün geçmiş yıllarda markaların amiral gemileri diye tabir ettiğimiz, ana modellerinin günümüzde ne denli kullanılabileceğini sizler için değineceğim.

İlk olarak bu bilgilendirme yazısını sizler için yazarken uzun bir süre Apple kanadından İPhone 6 16GB ve Android tarafında döneminin en gözdelerinden LG G4 32 GB modelini kullandığımı belirtmek isterim.

İlk olarak İPhone 6 ile başlayayım. İlk olarak tabi ki tasarım ve ekran ile olabildiğince saf hali ile gözlemlerimi sizlere ileteceğim. Tasarımı günümüzde hala ideal bir seviyede olsada belki biraz daha büyük olabilirdi, ekranın parlaklığı ve dokunmatik hassasiyeti de gerçekten kaliteli bir izlenim sergiliyor.

İOS’un gayet optimize arayüzü sayesinde genellikle ana ekranda pek performans sıkıntısı yaşatmasa da oyunlarda artık istenilen performansı gösteremiyor. Uygulama ve yazılım servisleri hala sürerken, bazı uygulamalarda ara ara donma ve çökmeler göze çarpıyor.

işim gereği en önemli noktalardan biride kamera oluyor, kameranın gece performansı gerçekten çok kötü bir izlenim sağlarken, iyi bir ışıklı ortamda orta derece bir video performansı alınabilmekte. Batarya artık onca yıl sonra eski optimizasyonunu kaybetmiş olsa da günü kurtarıyor.

Peki hiç kötü yanı yok mu bu İPhone 6’nın ?

Olmaz mı, kullanmaktan en memnun olmadığım özelliklerden biride Touch ID, esasında gerçekten güzel ve hızlı bir özellik olmasına rağmen tuşun üzeri zamanla yağlanıp, kirlendiğinde artık o parmak izi okuma sensörü çalışmıyor.

Peki Android ve LG G4 de durumlar nedir ?

LG G4 elime ulaşalı kısa bir süre olsa da bu süreçte kullanmaktan çok memnun kaldığımı iletmek istiyorum. İlk olarak İphone’da olduğu gibi tasarım ve ekran ile başlayacağım. Tasarımı günümüz koşullarında bakıldığında gerçekten kabul edilir bir yapıdayken halâ gözleri üzerine çeken ve yeni bir telefon imajı yaratan bir tasarıma sahip. Ekrana gelecek olursak 5.5 inçlik ekran boyutu gerçekten çok yeterli seviyede iken IPS LCD özelliği gereği renkler İPhone ekranına nazaran bir tık daha canlı ve parlak konumda yer alıyor buda ekran olarak İPhone 6‘ı geçmesine sebebiyet veriyor hali ile 🙂

Kamera ve performansı nasıl ?

İlk olarak kamerasında bulunan 4K çekim özelliği beni gayet cezbeden bir özelliği olduğunu söylememe gerek var mı ? tabi ki de 🙂 G4 4K çekim özelliğinde gerçekten güzel işler çıkarıyor ancak orada da tek bir dezavantaj var 4K da ancak 5DK olarak çekimler yapabiliyor 🙁

Performans ve uygulamalara gelecek olursam, ana sayfa geçişleri gayet akıcı, donma veya kasma pek gözlemlemedim şu ana kadar. Uygulamaların performansı ve yazılım akışkanlığı gayet güzel, İPhone da belli başlı uygulamalarda çökmeler yaşarken G4 tarafında böyle bir problem yaşamadım. Oyun noktasında ise gayet iyi bir performanslar yakaladım. Hoperlör ses seviyesi de bir hayli yüksek ve kaliteli bu baya hoşuma gitti. Şebeke hızlarına gelecek olursam G4, İPhone 6’dan biraz daha iyi olduğunu iletebilirim.

Peki yok mu kötü yanı yahu ?

Olmaz mı ? yukarıda da belirttiğim gibi 4K video çekim modun da 5 dakika çekim süresi gayet can sıkıcı, bu  sınırın olma sebebi ise işlemcinin ısınması evet, evet işlemci yük altındayken haddinden fazla ısınıyor genel olarak böyle yani 🙂 bir diğer problem batarya ama orada şöyle bir problem var elime geçen modelin bataryası artık adeta %90 performans kaybetmiş, çakma telefonlar gibi şarz yiyor ama burda modeli suçlayamayız yeni bir batarya ile bu sorun çözülecektir. haa unutmadan keşke parmak izi olsaydı be 🙂

Sonuca gel, sonuca ?

Her iki telefondan yola çıkacak olsam da benzer ve rakip modeller içinde gene aynılarını düşünebiliriz galiba 🙂 Her iki model telefonda günümüz akıllı telefon ihtiyaçlarının üstesinden çok iyi bir şekilde geliyorlar. Ha çok büyük bir beklentiniz varsa ona bir şey diyemem 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz