Valve, SteamOS 3.0 Sürümünü Duyuruldu !

Valve, kendi işletim sistemi olan SteamOS 3.0 sürümü için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz yıllarda Valve, kendi firmasına özgü olan SteamOS 3.0 işletim sistemine sahip Steam Machine adlı bilgisayarlarını piyasaya sürmüştü. Kısa bir süreliğine SteamOS işletim sisteminin tanıtımı yapılmış olsada malesef SteamOS’la ilgili çok fazla haber çıkmadı.

Bu durum ise Valve’nin SteamOS’u geliştirmeyi bıraktığına dahir dedikoduların açılmasına sebep olmuştu. SteamOS’un en güncel sürümü 2018’de yayınlanmıştı. Fakat Valve SteamOS’un peşini bırakmayacağını gösterdi. Bir steam kullanıcısı Valve sunucularına’da gezerken SteamOS dosyasına rastladı. Bu da Valve’nin SteamOS’tan vazgeçmediği anlamına geliyor.

Peki bu sürümün adı ne olacak ?

SteamOS sürümlerinde Dota 2 karakterlerinin isimlerini kullanan Valve, daha önceki sürümlerinde Alchemist, Brewmaster  isimlerinin ardından bu sürümünde ise Clockwerk ismini kullanacağı sunuculardaki dosyadan anlaşılıyor.

Debian 9 tabanlı olacak yeni sürümün yapısal değişikliliğinden aksine GPU sürücüsü ve Karnel güncellemeleri kullanılacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte ise SteamOS 3.0 sürümünün ne zaman yayınlanacağı gizemini koruyor.

 

Bir Cevap Yazın