Uzunca bir süreden beri Google, Android sürümlerine tatlı isimleri veriyordu ve artık bundan vazgeçti. Android 10 şuan için Pixel modellerine dağıtılmaya başladı.

Android Q adı altında çıkarılması beklenilen yeni Android sürümünün adı Android 10 olarak değiştirildi. Bu değişikliğin önemli sebeplerinden 10. yıl kutlaması ve Android sisteminin dünya çapında başarısı gelmekte. Android 10 sürümünde kısmen birçok optimizasyon güncellemeler yer alıyor. Bu yeni sürüme kavuşacak ilk cihazlar Google Pixel telefonları olacak.

Beş adet beta sürümünden sonra stabilite elde eden Android 10 sürümü, kullanıcıların beklentilerini kısmen karşılıyor. Aralarından en dikkat çekeni ise sistem geneli karanlık mod. Önceki sürümlerin aksine siyah kullanmakta. Ve bu siyah temanın en önemli özelliklerinden biri ise OLED ekran yapısındaki telefonlarda çok ciddi bir düzeyde pil tasarrufu.

Bu özelliklerin yanında Google bizlere bir sürpriz daha yapıp el hareketi ile telefon kullanma özelliği Android 10 ile resmen hayata geçiyor. Android 9 ile yavaş yavaş başlayan Google, yeni android sürümünde tamamen bu özelliğe geçiş yapıyor. Bu yeni navigasyon sisteminin ekranda yer açmaktan ziyade, Iphone kullanıcılarının Android cihazlara geçme sürecini hızlandıracağı gözlemleniyor.

Android 10 sürümüne gelen en önemli güncelleme “Project Mainline” oldu. Yeni sürümde çıkacak olan bu özellik Android kullanıcılarının güvenlik güncellemelerini Google Play Store üzerinden yapmalarını sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz