İki buçuk yıldan fazla bir süre geçtikten sonra Wikipedia, Türkiye’de tekrar çevrimiçi olacak gibi görünüyor. Popüler çevrimiçi ansiklopedi, Türk hükümetinin siteyi buna karşı bir “karalama kampanyası” yürütmekle suçlaması sonrasında Nisan 2017’de yasaklandı.

Geçen yılın sonlarında, ülkenin en yüksek mahkemesi olan Türkiye Anayasa Mahkemesi, kararın anayasaya aykırı olduğuna karar vererek Wikipedia’nın 19. doğum gününe denk gelen bu hafta yeniden ortaya çıkmasının önünü açtı.

Türkiye daha önce YouTube ve Twitter’ı yasaklamıştı ve bu yasakların her ikisi de Anayasa Mahkemesi tarafından benzer şekilde kaldırılmıştı. 2018’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD şirketlerinden gelen iPhone ve diğer elektronik cihazları yasaklamakla tehdit etti.

Wikipedia’da çalışan Wikimedia Vakfı’nın direktörü Katherine Maher, ülkede tekrar çevrimiçi olduğunu açıklayan bir blog yazısında “Türkiye halkıyla yeniden bir araya gelmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

“Wikimedia’da herkesin bilgiye erişim temel hakkını korumaya kararlıyız. Bu önemli anı her yerde bilgi arayanlar adına Türk katılımcı topluluğumuzla paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.”

Kaynak

Ana Sayfaya Dönmek İçin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz