Trump, ByteDance’ın Musical.ly’yi ( TikTok )  satın almasını geri alma emri çıkardı. Donald Trump, Cuma akşamı TikTok’un Çinli sahibinin önümüzdeki 90 gün içinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işini satmasını gerektiren bir idari emir yayınladı (PDF). Emir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) tarafından hazırlanan bir raporun ardından ulusal güvenlik endişelerine işaret ediyor ve ByteDance’ın 2017’de daha sonra TikTok’a dönüşen Muscial.ly’yi satın almasını geri alacaktır.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı açıklamada, “Emir, ByteDance’i TikTok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmasını sağlamak veya desteklemek için kullanılan herhangi bir varlık veya mülkteki tüm çıkarları ve hakları ve TikTok veya Musical’dan elde edilen veya türetilen tüm verileri elden çıkarmaya yönlendiriyor. ly Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar. CFIUS, vakanın kapsamlı bir incelemesini yaptı ve ABD’li kullanıcıları kişisel verilerinin istismarından korumak için bu işlemi Başkan’a oybirliğiyle tavsiye etti. ” Microsoft, uygulamayı satın almak için görüşmelerde bulundu.

Trump daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde ByeDance ve WeChat sahibi Tencent ile işlemleri yasaklamak için hala bekleyen bir emir yayınlamıştı ve bir satış için 15 Eylül son tarih olduğunu söyledi. Ayrıca, herhangi bir satın alımdan ABD Hazinesinin doğrudan fayda sağlamasında ısrar etti.

Emir, “Beni ByteDance’ın … Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak bir eylem yapabileceğine inandıran inandırıcı kanıtlar var” diyor. Ayrıca ByteDance’ın ABD’li kullanıcıların verilerini yok etmesini ve ABD yetkililerine satış görüşmeleri sırasında kitaplarını ve sistemlerini inceleme yetkisi vermesini gerektirir.

CNBC’nin belirttiği gibi “sipariş TikTok için iyi bir haber olarak görülüyordu” çünkü “Önceki yürütme emri, ByteDance 45 gün içinde ondan vazgeçmek için bir anlaşmaya varmazsa ABD merkezli uygulama mağazalarını TikTok uygulamasını dağıtmayı durdurmaya zorlayabilirdi.” Başka bir deyişle: En son sipariş, ByteDance’ın ABD’deki bir alıcıya satış için pazarlık yapması için daha net bir yol oluşturur. Trump yönetimi geçen yıl CFIUS’u kullanarak Grindr’ın Çinli sahibini flört uygulamasını bir Amerikan şirketine satmaya zorladığında benzer bir taktik kullandı.

Yorum için ulaşıldığında, bir TikTok sözcüsü, Trump’ın önceki idari emrine yanıt olarak şirketin önceki açıklamasına atıfta bulundu. Sözcü, “Platformumuzda uzun yıllar yaratanlara ailelere neşe ve anlamlı kariyer getirmeye devam etmeye kararlıyız” dedi, Microsoft, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Tik Tok
Ana Sayfamıza Gidip Daha Fazla Haberimizi Okumak İçin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz