Kodlar şimdi yüzlerce metrelik permafrostun altında oturuyor.

Geçtiğimiz yıl GitHub, tüm açık kaynak yazılımlarını Arşiv Programının bir parçası olarak bir Arctic kasasında saklama planını açıkladı. Artık kod barındırma platformu, gelecek 1000 yıl içinde uygarlık çökse bile gelecek nesillerin bunlara erişebilmesini sağlamak için yapılmıştır. Girişimin başarısını kutlayan bir blog gönderisinde GitHub’ın Stratejik Programlar Direktörü Julia Metcalf, hizmetin kod koleksiyonunun, koronavirus pandemisinin gecikmesinden sonra 8 Temmuz 2020 tarihinde kasaya yatırıldığını açıkladı.

GitHub’ın arşiv ortağı Piql, bilgisayar veya büyüteçli bir insan tarafından okunabilen dijital ışığa duyarlı bir arşiv filmi olan piqlFilm’in 186 makarasına 21 TB’lık depo verileri yazdı. Bilirsiniz, insanlık küresel elektrik kesintisinden muzdaripse. Hizmet başlangıçta görevle Şubat ayında yapılmasını umuyordu, ancak Piql ekibinin sınırlarını yeniden yeni açan Norveç Svalbard takımadalarına gitmesinin mümkün olmasını beklemek zorunda kaldı. Kendi takımını Kuzey Kutbu’na gönderme planlarını da düşürmek zorunda kaldı.

Koleksiyon şimdi, yüzlerce metrelik permafrostun altında, hizmet dışı bırakılmış bir kömür madeni içindeki bir odanın içinde oturuyor. Kasada depolanan yazılıma katkıda bulunan herkesi tanımak için GitHub, bir geliştiricinin profilinin vurgulamalar bölümünde gösterilen özel bir rozet de sunuyor. Rozetin üzerine gelindiğinde katkıda bulundukları ve sonuçta Kuzey Kutup Kasası’nın bir parçası haline gelen projeler gösteriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz