Twitter Her Şeyi Açıkladı !

Şeffaflık Raporunun ana hatları ise şöyle; Hükümet Bilgi Talepleri, Twitter da bulunan içeriğin kaldırma talepleri. Ayrıca açıklanan bu en son raporun en önemli özelliklerinden birisi ise; Twitter’ın kendi uygulama ve politikalarına ait istatistikleri de içeriyor olması.

Twitter’in açıkladığı bu rapor 01/01/2018 ile 30/06/2018 tarihleri arasını kapsamakta olup 2018 yılının kalan verileri ise 2019 Haziran ayında yayınlanması beklenmektedir. Açıklanan rapordaki istatistikler Twitter, Periscope ve ömrünü tamamlamış Vine’dan gelen verileri içermekte.

Raporda en dikkate çeken ayrıntı ise Devletlerin Twitter’a başvurularının devasa boyutlara ulaşması. Bu başvuruların %87 sinin sadece iki Ülkeden gelmesi. RUSYA ve TÜRKİYE….

Bunun yanında raporu incelediğimizde, Twitter’a gelen dünya çapında yasal taleplerde bir önceki yıllara göre %200 bir artışın olması ve bu oranda hesabın etkilenmiş olduğu gözükmekte.

Gelin açıklanan bu raporu daha yakından inceleyelim…

TWİTTER’A YAPILAN BİLGİ TALEPLERİ

twitter

Yukarıdaki resim Twitter’in yayınladığı rapordan alınmıştır. Küresel manada Devletler Twitter’a 6904 adet bilgi talebinde bulunmuş. Twitter ise bu taleplerin %56’sını uygun bulup cevap vermiş.

ABD 2231 başvuruda 16.882 hesap için talepte bulunmuş ve Twitter bu taleplerin %76 sına cevap vermiş. Bu cevap durumu Japonya’ya %67, İngiltere’ye %70, Fransa’ya %56, İtalya’ya %36 iken; Türkiye’ye 445 kere Twitter’a 765 hesap için bilgi talebinde bulunmuş maalesef hiçbirine geri dönüş olmamış.

Dünyanın kalbur üstü devletleri Twitter’a başvurmuş ve geri dönüş almışlarken, neden Türkiye’nin taleplerini karşılamadılar diye düşünürken geçmiş yıllara da bakalım dedik.

01/07/2017 ile 30/12/2017 tarihleri arası  ABD 8176 hesap için 1761 talepte bulunmuş ve %77’si karşılanmışken, Türkiye 2583 hesap için 530 başvuruda bulunmuş ve hiçbir talebimiz maalesef yine karşılanmamış.

twitter

2012 yılından 2018 yılının ilk 6 ayına kadar Türkiye, Twitter’a “bilgi talebinde” bulunmasına rağmen Twitter ne hikmet ki zerre kadar Türkiye’ye bilgi vermemiş.

TWİTTER’A YAPILAN KALDIRMA İSTEKLERİ

Twitter kaldırma isteklerini, Hükümetler (kolluk kuvvetleri dahil), ayrımcılığa karşı mücadele sözleşmesi olan kuruluşlar ve bireyleri temsil eden avukatlar aracılığı ile almakta.

twitter

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, ülkemiz mahkemelerinden 2018 yılının ilk altı ayı 508 karar çıkmış. Bu sayı dünya genelinde Twitter’a yapılan 628 mahkeme kararının %81’inin ülkemizden yapıldığını göstermekte.

Diğer yasal taleplerde de Ülkemiz en üst sırada bulunmakta. Twitter’a yapılan 11.616 diğer yasal taleplerin 8.480 ülkemizden gelmiş. Bu da toplan başvurunun %73 ünün Ülkemizden yapıldığını göstermekte.

Twitter, kaldırma istekleri konusunda ülkemize bir paragraf açmış ve şu açıklamalara yer vermiş;

Türkiye’den gelen yasal talep hacmi iki katına çıktı. Bu kısmen, Afrin’deki Türk askeri operasyonu ile ilgili yılın ilk 3 ayındaki yüksek hacimli raporlardan kaynaklanıyordu. Bu da daha yüksek yasal taleplere katkıda bulundu. Ayrıca, Türkiye dışındaki ülkelerden gelen talepler yaklaşık% 38 oranında artmıştır. Son raporlama dönemine benzer şekilde, toplam küresel hacmin kabaca% 87’si yalnızca iki ülkeden kaynaklandı: Rusya ve Türkiye. Türkiye, dünya genelinin toplamının yaklaşık% 73’ünü oluşturan en fazla talebi sunmaya devam etti.”

TELİF HAKLARI BİLDİRİMLERİ

Twitter’ın yayınladığı rapora göre, telif hakları bildirimlerinde de Ülkemiz birinci sırada. Digitürk firması tam 12.182 bildirimle 1.Sıraya yerleşmiş.

twitter

Twitter’ın Şeffaflık Raporuna Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz