Trump yanlısı hackerler Moderatörlerin hesaplarını ele geçirdiler! En sevdiğiniz Reddit topluluğu 7 Ağustos’ta siyasi bir ilan panosu gibi göründüyse, bunu bilgisayar hackerleri . Hem Motherboard hem de ZDNet, bilgisayar korsanlarının, r/food ve r/space gibi büyük alt dizinler ve spor ve TV şovlarına adanmış çok sayıda topluluk da dahil olmak üzere, Trump yanlısı mesajlarla düzinelerce alt dizini ele geçirdiğini bildirdi. Etkilenen topluluklar iyileşmiş görünüyor, ancak bu yine de milyonlarca kullanıcının sanal grafitiyi potansiyel olarak gördüğü anlamına geliyor.

Bir Reddit sözcüsü, Motherboard’a şirketin araştırmakta olduğunu ancak kaynakların “güvenliği ihlal edilmiş moderatör hesapları” gibi göründüğünü söyledi. Alt dizinleri geri yüklerken bu hesapları kilitledi. ZDNet, görünüşte ele geçirilmiş bir Twitter hesabının saldırı için övgü aldığını, ancak bu kullanıcının o zamandan beri kanıt sunmadan askıya alındığını bildirdi.

Olay, Roblox kullanıcılarına yönelik benzer bir hacklemeden haftalar sonra ve Reddit’in nefret söylemi iddiaları nedeniyle Trump yanlısı subreddit r/the_donald’ı yasaklamasından sadece bir ay sonra gerçekleşti. Hacklenme mutlaka bundan kaynaklanmıyordu (topluluğun çoğu aylar önce bağımsız bir siteye taşındı), ancak bazı Trump destekçilerinin Reddit’ten hoşlanmadığını söylemek güvenli.

Bu tür kampanyaların devam edip etmeyeceği belli değil, ancak 2020 başkanlık seçimleri öncesinde tabandan gelen siyasi desteğe artan bir gaddarlık öneriyorlar – aşırı destekçiler (veya muhtemelen yabancı aktörler) mesajlarını başkalarına dayatmak için hack’lere yöneliyorlar. Güvenlik endişeleri büyük ölçüde memurları ve seçim sistemlerini korumaya odaklanırken, sosyal siteler açıkça yüksek profilli hedeflerdir.

Donald Trump’ın yeniden seçim kampanyasını desteklemek için mesajlar göstermek için onlarca Reddit kanalı hacklenip yazılar değiştirilip bozulduktan sonra bugün Reddit’te büyük bir hacklenme yaşandı.

Hack’ler yazı yazıldığı sırada hala devam ediyor, ancak Reddit’in güvenlik ekibinin sorunun farkında olduğu ve zaten değiştirilmiş ve bozulmuş kanalları geri yüklemeye başladığı söylendi.

Etkilenen kanalların (alt dizinler) kısmi bir listesi aşağıda mevcuttur. Buna NFL için Reddit kanalları, birçok TV şovu, The Pirate Bay, Disneyland, Disney’s Avengers, birkaç şehir kanalı ve daha fazlası dahildir. Kanalların on milyonlarca abonesi var.

   Hacklenen Redditler

Reddit güvenlik ekibi, saldırının davetsiz misafirlerin subreddit moderatör hesaplarını ele geçirmesinden sonra gerçekleştiğini söyledi. Birkaç moderatör de hesaplarının ele geçirildiğini ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmadıklarını itiraf etti. Sorun yaşayan kanal sahiplerinden bu Reddit ModSupport başlığındaki sorunları bildirmeleri istendi.

Twitter’da bir hesap hack için kredi aldı. Ancak, hesabın sahipleri, ZDNet’in iddialarını doğrulayabilmesi için yorum talebine yanıt vermedi. Hesap artık askıya alınmıştır.

Ana Sayfaya Dönüp Daha Fazla Haberimizi Okumak İçin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz