HP, Karbon, Prusa Araştırmaları ve Formlab’lar dahil olanlar arasındadır. N95 maskeleri yapmak daha zor bir sorun olmaya devam ediyor.

3D baskı endüstrisi, yeni koronavirüs ve neden olduğu hastalık olan COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olma çabalarını hızlandırıyor.

Salı günü HP, tıbbi yazıcı kalkanları, ahizesiz kapı açıcıları ve genellikle saatlerce takması gereken tıbbi personel için yüz maskeleri için bir ayarlayıcı yapmak için 3D yazıcılarını satın alanlarla çalıştığını duyurdu. Ayrıca, üst düzey FFP3 (filtreleme yüz parçası) standardını ve basit acil durum ventilatörleri için parçaları karşılayan “hastane sınıfı” yüz maskelerini de test ediyor. COVID-19 enfeksiyonunu da test etmek için burun çubuklarına bakıyor. HP ayrıca 3D baskılı tıbbi ekipman tasarımlarının ücretsiz indirmelerini sunmaktadır.

3D yazıcıları bisiklet koltuklarından diş düzleştiricilerine kadar her şeyi yapmak için kullanılan bir girişim olan Carbon, 3D yazıcılarını satın alan müşteri ağına yüz kalkanı tasarımları göndermeyi planladığını söyledi. Karbon kurucu ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Joseph DeSimone Pazartesi günü, şirketin tasarımları Salı günü erken saatlerde göndermeyi beklediğini söyledi.

Karbon ayrıca COVID-19’u test etmek için numune toplamak için kullanılabilecek burun swab tasarımları üzerinde de çalışmaktadır. Karbonlar yürütme rolünü 2019’da Ellen Kullman’a veren DeSimone, hastanelerin örneklerini test etmesine rağmen, bu çaba daha erken bir aşamada olduğunu söyledi.

Çaba, koronavirüsle mücadelede 3D baskı teknolojisini uygulamak için birkaç kişiden biridir. Katkı üretimi olarak da adlandırılan 3D baskı, geleneksel seri üretim yöntemleri kadar ürünleri çalkalamada hızlı değildir. Ancak 3D yazıcılar esnektir, Karbon yazıcıların kullandığı plastik reçineler gibi bir yazıcı ve hammadde bulunan her yerde birçok farklı parça yapabilir.

Karbon 3D yazıcıların müşterileriyle yaptığı web konferansında DeSimone, “Bu, birçok açıdan katkı üretimi için anımızdır.” Dedi. “Depremler, kasırgalar ya da salgın hastalıklar tedarik zincirlerini bozdukça … dağıtılmış üretim parlayacak.”

Bazı 3D baskı çalışmaları solunum problemlerinden muzdarip COVID-19 hastalarında artışla birlikte beklenen kısa süreli tıbbi ekipman olan ventilatörlere odaklanmıştır. Ayrıca kısa tedarikte, bir kullanıcının COVID-19’u başkalarına yayma olasılığını azaltmada yararlı olabilecek N95 maskeleri vardır.

Carbon’un 3D yazıcıları ventilatör parçaları yapmakla ilgili olabilir, ancak yüz maskeleri için “hızlı hareket edebileceğimiz çok açık değil” dedi. Günümüzde çoğu 3D yazıcı, yüz maskelerinde kullanılan bez veya filtreler için değil, plastik parçalar yapmak için en uygunudur.

Redwood City, Kaliforniya’da bulunan Carbon, eyaletteki sığınma evi kuralında muaf tutulan tıbbi işler dışında kapatıldı. DeSimone, “Her şey sadece COVID-19’a verilen bir yanıta dönüştü,” dedi DeSimone, yeni teknoloji için test sahasını bir üretim tesisine dönüştürmek de dahil. Şirket ayrıca müşterilerine faturalarını ödemeleri için fazladan 30 gün verdi.

kaynak

ana sayfa

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz