Yeni Ekran Kartı Bellekleri Can Yakacak !

gddr6Alman web kaynağı 3Dcenter’in verdiği bilgilere göre Components-Mart tedarikçisinin fiyat listesindeki video belleklerin fiyatları dikkat çekiyor. NVIDIA’nın yeni nesil kartlarında kullandığı GDDR6 VRAM (Video bellek) aynı boyuttaki GDDR5 VRAM oranla %70 daha pahalılar. Bu sebeple daha hızlı video belleğe geçiş üretim maliyetlerin yaklaşık 55-80 dolar arasında artmasına sebep olmakta. Perakende satışlarda ise bu artış ekran kartlarının fiyatının 100-150 dolar artmasına sebep oluyor.

Görünüşe göre bir çok kullanıcı için çok yüksek sayılabilecek RTX ekran kartlarının kozmik fiyatlarının sebepleri sadece NVIDIA’nın üst segmentte (High-End) rakipsiz olmalarından değil, GDDR6 video belleklerin pahalılığından da kaynaklanmakta.  Muhtemelen aynı sebepten ötürü yeni nesil ekran kartlarının video belleklerinde artış göremedik. Çünkü böyle bir eylem perakende fiyatlarının daha da artmasına sebep olacaktı.

gddr6 fiyat

BÜTÇE SINIFI YENİ EKRAN KARTLARININ FİYATLARI ARTABİLİR

Mesela yeni Turing mimarili RTX 2060’ın da GDDR6 VRAM kullanması bekleniyor, ve bu durum RTX 2060‘ın selefi olan GTX 1060‘a oranla piyasa çıkış fiyatının daha pahalı olmasına yol açacaktır. Hatırlatırız ki sızan bilgilere göre NVIDIA’nın çıkarmaya hazırlandığı GTX 1160 ekran kartının da GDDR6 video bellekler ile gelmesi muhtemel. Bunun yanında bütçe sınıfına hitap edecek olan GTX 1050 ve GTX 1050 TI’ın veliahtları GTX 1150, GTX 1150 TI (RTX 2050 & 2050 TI olarak çıkmaları beklenmiyor) GDDR6 video bellekleri kullanırsa bütçe sınıfı fiyat özelliği taşımaktan uzak kalabilirler.

Ana Sayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…
Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayınız…

Bir Cevap Yazın