New England Journal of Medicine’de yapılan yeni bir çalışma ile, COVID-19 ‘un farklı yüzeyler üstündeki aktivitesi’nin süreleri açıklandı. Her malzemede farklı sürelerde etki azalıyor.

Covid-19 un yolcularının ayrılmasından 17 gün sonra bile hala Elmas Prenses gemisinde tespit edilmesiyle beraber virüsün farklı yüzeylerdeki etkileşim süresini detaylı olarak inceleyen New England Journal of Medicine araştırma ekibi test sonuçlarını duyurdu.

Araştırma ekibinin yayınladığı verilere göre Covid-19 virüsü; aerosollerde 3 saat kadar, bakırda 4 saat kadar, karton da ise 24 saate kadar tespit edilirken, plastik ve paslanmaz çelikte 2-3 güne kadar tespit edilebiliyor.

Covid-19

Araştırma ekibinden olan Lloyd-Smith, erken tanının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparken Covid-19 virüsün yapısının, enfeksiyonun erken aşamalarında tespit edilmesinin son derece zorlaştırdığını çünkü vukuatların birçoğunun enfeksiyon olduktan sonra beş gün veya daha uzun süre hiçbir semptom göstermemesi olduğunu söylüyor.

Lloyd-Smith, sürekli olarak temas halinde bulunduğumuz yüzeylerin temizlenmesi ve el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söylemekte.

Kaynak

Anasayfa’ya Dönmek İçin Tıklayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz