Bir çok fuarın iptal edilmesinden sonra, insanlar Computex 2020’nin de ertelenmesini bekliyorlardı ve sonunda dünyanın en büyük PC donanım etkinliği 28-30 Eylüle kadar ertelendiği görünüyor. Bu haberle birlikte şirketlerin yapmayı planladığı tüm duyurular yaklaşık 4 ay gecikecek.

Computex 2020 Eylül Ayı Sonuna Kadar Ertelendi

Bununla birlikte, bu yeniden planlamanın bir tuz tanesi (oh ironi) ile alınması gerektiğini söylemeye gerek yok, çünkü birkaç varsayım üzerine kurulu: yani COVID pandemisi ikinci yarıda bir miktar normallik hissi ve yolda olan şeyler kurtarma. COVID’nin yaz aylarında daha az virülan hale gelmesiyle ilgili raporlar yanlışsa, Computex’in kız kardeşinin gösterdiği gibi bütünüyle iptal edilmesi mümkündür

İddialara göre bu planlama, McKinsey Consulting tarafından COVID’in yılının 3. çeyreğin de kontrol altına alınması beklenen bir rapora dayanıyor. Durum ne olursa olsun, tüm donanım meraklıları yılın en büyük PC merkezli ticaret fuarını bir süre daha beklemesi gerekecek.

Press release:

Affected by the severe special infectious pneumonia (COVID-19) epidemic, as of the date of publication, more than 300,000 people have been diagnosed and distributed in 167 countries around the world, which has severely impacted the economy, trade, transportation, exhibitions and tourism and other industries. COMPUTEX organizer Taipei Computer Association Director Du Quanchang and Secretary General of the Foreign Trade Association Ye Mingshui jointly announced that based on maintaining the health and safety of exhibitors and visitors, taking into account the benefits of the exhibition and maintaining the COMPUTEX brand image, it was originally scheduled for June 2 to 6 this year The held COMPUTEX will be postponed until September 28th to 30th at Taipei Nangang Exhibition Hall 2.

In order to continuously serve the exhibitors and buyers in need around the world, and take into account the health and safety of all attendees, this September COMPUTEX 2020 Special Edition will present key topics such as 5G and Netcom, smart solutions, e-sports and InnoVEX. According to McKinsey’s latest epidemic report, the epidemic in China and East Asia will be controlled at the beginning of the second quarter, and the epidemic in Europe and the United States will slow down in June.

For exhibitors who continue to support COMPUTEX, the organizer will conduct COMPUTEX online exhibitions on the website, invite global buyers to participate in video purchase negotiations, and invite domestic and overseas indicator manufacturers to launch online new product conferences. At the same time, domestic and foreign investment indicators Sex industry players, sharing the smart technology applications and latest trends of 5G, AI, Internet of Things, etc. in a network format.

Diğer haberlerimize gitmek için buraya tıklayın

Kaynağa gitmek için buraya tıklayın

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz