Google, gizlilik ayarları konusunda yapacağı yenilikleri Google I/O 2019 ile duyurdu.

Google I/O 2019 duyurusu sırasında kullanıcıları en yakından ilgilendiren kişisel verilerin toplanması. Google, gizlilik kontrolü konusunda ise önemli yenilikler yapacağını bildirdi.

Artık bu yeni yenilikler ardından Gmail ve Haritalar uygulamaları ile Google hesap ayarlarına erişim mümkün hâle geliyor. Profil fotoğrafınızı yeni gelecek yenilikler ile uygulamanın sağ üst köşesinde görebileceğiz. Şu anda net bilgi verilmeyen bazı uygulamalarda veri yönetimi artık bu uygulamalarda da kolay hâle gelecek. Geçen yıl gelen güncellenme ile gelen güncellenme gelen Arama özelliği bu yeni yenilikler ile Haritalar, Google Asistan ve YouTube için de gelecek. Bu yeni özellik sayesinde geçmiş konumlarınızı inceleyebilme ve silebeilme özelliği de gelmiş oluyor.

Geçmiş kaydının tutulmaması yani gizli sekme olayı diğer uygulamalara da geliyor. Yakın zamanda YouTube’a gören bu özellik yeni güncelleme ile Haritalar ve Arama için de geliyor.

Google, gizlilik şüpelerine yol açan makine öğrenimi konusuna da değindi. Bu şirketin Birleşmiş Öğrenme (Federated Learning) olarak adlandırdığı bu yenilikçi fikire, kullanıcıların verilerini daha az veri toplamasına  hem de daha fazlasını yapmayı öğreniyor. Sonucunda farklı türde makine öğrenimi kullanıldığı ve bu verinin hangi kullanıcıdan alındığı gizli kalıyor. Gboard da Metin ve emoji önerileri için bu türde makine öğrenimi kullanıyor ve yakın zamanda daha fazla uygulamada uygulanmaya başlanacağı duyuruldu.

 

Bir Cevap Yazın