photoshop rtx 2080 ti

Haber Sosyal Medyada Hızla Yayıldı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya kanallarında aşağıdaki görselin Nvidia GeForce RTX 2080 Ti ‘a ait olduğu ve milyarlarca transistör barındırdığı ifade edilmişti. Bir çok kişi bu bilginin doğruluğuna inanarak içeriği ya paylaştı ya da yorumda bulunarak destek oldu. Fakat bilginin doğruluğunu kimse sorgulamadı ve yanlış olduğunu fark edemediler. Görsel gerçekten de RTX 2080 Ti ‘a mı ait? Gelin hep birlikte bu haberi inceleyip, analiz edelim. Bakalım işin aslı neymiş..?

RTX 2080 Tİ GERÇEKTEN DE BÖYLE Mİ?

Peki Kart Gerçekten 2080 Ti Mı?

Öncelikle şunu belirtelim; kart gerçekten RTX 2080 Ti’a ait. Fakat orjinal değil. Yani fotoğrafla basit bir Photoshop çalışması ile oynanmış. Lehim bağlantılarının, transistör ayaklarının, bellek kümelerinin ve diğer bir çok elektronik parçanın aslında bulunması gereken, boş kalması icap eden yerlere kartın dolu tarafının parçaları alınarak işlem uygulanmış. Böylelikle boş alanlar da doldurulmuş oldu. Eğer fotoğraf yüksek çözünürlüklü olsaydı Photoshop’un doğası gereği oluşan hataları çok rahat  bir şekilde fark edebilirdik ve işin inandırıcılığı kalmazdı. Özetle; fotoğrafın düşük çözünürlüklü oluşu işleri bir tık daha zorlaştırdı.

Gerçek RTX 2080 Ti Nasıl Görünüyor?

Aşağıdaki görsel “GamersNexus” adlı YouTube kanalının Nvidia GeForce RTX 2080 Ti inceleme videosundan alınmış bir kesit.

RTX 2080 Tİ GERÇEKTEN DE BÖYLE Mİ?

Referans tasarıma sahip  RTX 2080 Ti’ı inceleyen ekip kartın arka plakasını söktükten sonra PCB tasarımı açık ve net bir şekilde görülüyor. Yine aynı kartı bir çok ekip inceledi ve hem referans hemde Asus, MSI, Gigabyte gibi üreticilerin de RTX 2080 Ti modellerinin PCB tasarımını görebilmek pekala mümkün.

Peki Milyarlarca Transistör Olayı?

Bu olayda hiç mi doğru yok? Var! Nvidia GeForce RTX 2080 Ti gerçekten de milyarlarca transistör barındırıyor. Ama bunlar kartın üzerinde değil çipin içerisinde. Nvidia’nın lansman sırasında paylaştığı görselde RTX 2080 Ti’a ilişkin resmi teknik verileri paylaşmıştı.

RTX 2080 Tİ GERÇEKTEN DE BÖYLE Mİ?

Görselden de anlaşılacağı üzre RTX 2080 Ti’ın 754 mm karelik alanında tam olarak 18.6 milyar transistör yer alıyor. Zaten karta gücünü veren de bu kadar fazla olan transistörler. Üreticiler yıllar içinde daha küçük alanlara daha fazla transistör sıkıştırmayı başardıklarından beri CPU ve GPU’lar giderek güçleniyor. Lakin bunun da bir sonu var; Moore yasası. Bu konuya ilerleyen zamanlarda değinebiliriz.

Son Olarak

Özetle; sosyal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda her gün onlarca içerik paylaşılıyor. Ne yazık ki bunların çoğu doğru değil. Biz konumuz ile alakalı olan yanlışları fark ettikçe bunların size yanlış olduğunu söylemekle kalmayıp doğrusunu da anlatacağız.

Bir Cevap Yazın