Hüseyin Bulut

Hüseyin Bulut

Hüseyin Bulut | Kurucu (Nortarts Görsel Sanatlar), Film Yönetmeni

Editör tarafından 31.10.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

1986 İstanbul doğumluyum. 2005 yılında %100 burslu olarak girdiğim Maltepe Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nü 2010 yılında onur öğrencisi olarak bitirdim. Öğrencilik sürecim içerisinde animasyon ve kurmaca kısa filmler ürettim ve gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında pek çok film festivaline katıldım, ödüller aldım.

Mezuniyet sonrası reklam sektörüne girdim ve uzunca bir süre yönetmen yardımcılığı yaptım. Ardından zorunlu askerlik görevimi yerine getirmek üzere işimden ayrıldım. Geldikten sonra kendime ait Nortarts Görsel Sanatlar [1] adlı  firmayı kurdum. Şu anda görsel sanatlar üzerine işler üretmekteyiz. Daha çok yapım ağırlıklı çalışıyoruz. Video prodüksiyon (viral film, tanıtım filmi, klip, vb. video görselleri), animasyon, fotoğraf prodüksiyon (moda fotoğrafçılığı, mekan fotoğrafçılığı, ürün vb. profesyonel fotoğraf işleri), grafik (grafik tasarım işleri, kurumsal kimlik, web tasarım vb. grafik işleri) üretiyor ve özel tasarımlar yapıyoruz. Bunların yanında ekibimle birlikte kişisel bağımsız filmlerimizi de çekiyoruz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Şu anda ofisimde kişisel olarak kullandığım bir toplama bilgisayar var. Bileşenlerini Intel Core i7-2600K 3.40 GHz CPU, 16 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 550 Ti ekran kartı ve Windows 7 Ultimate Edition‘ın kurulu olduğu 120 GB SSD ile dahili 1 TB sabit disk oluşturuyor. Aynı zamanda bir adet 21.5 inç ekrana, 2.7 GHz Intel Core i5 işlemciye, 8 GB  1600 MHz DDR3 RAM’e, 1 TB SATA diske ve NVIDIA GeForce Gt 640m 512 MB ekran kartına sahip iMac’im var.

Bunların dışında 3 TB Seagate Backup Plus Desktop Drive SRD0SD0, 2 TB Seagate Expansion, Western Digital 1 TB WDT-D3C(B), 1 TB My Book Studio Western Digital harici sabit disklerim ve 1 TB Western Digital My Passport kablosuz harici sabit diskim var.

Ek olarak 5+1 Creative ses sistemi, Bamboo Wacom Pen tablet bulunmakta. Video ve fotoğraf çekimleri için Canon 5 D Mark III ve Canon 5 D Mark II var, yanlarında 17-40 ve 24-70 Canon f serisi Lensler ve 50, 100, 18 mm sabit Carl Zeiss lenslerim bulunmakta.  Telefonum iPhone 4s.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak PC’mde 64 bit Windows 7 Ultimate ile Mac’te OS X sistem kulanmaktayım. Çıktığı günden beri Adobe Premiere CC, Adobe Photoshop CC, Adobe Illustrator CC, After Effects CC, Adobe Photoshop Lightroom 5.2 kullanıyorum. Bunun yanında Adobe CS3, CS4, CS5 ve CS6 serilerine de hakimim. Yer yer vektörel karakter oluşturmakta Adobe Flash Profesional CC de kullanıyorum. Ufak tefek ses düzenlemelerinde amatör olarak Cubase’den faydalanıyorum.

Ofis programı olarak Microsoft Office ve Adobe Reader yazılımları kullanıyorum. İnternet Tarayıcı olarak Chrome, Firefox ve Internet Explorer kullanmaktayım. Videolarda VLC Media Player, Quick Time Player, Media Player Classic kullanmaktayım. Sıkıştırmada WinRAR ve WinZip kullanıyorum. Müzik dinlemek için klasik ama hastası olduğum Winamp’ı kullanıyorum, hem de en eski arayüzü ile. DVD ve CD kopyalama da Nero Smart işimi görüyor. Biçem değiştirme programı olarak ise Total Video Converter‘dan faydalanıyorum.

Yıllardır severek oynadığım PC oyunları genelde strateji ağırlıklıdır; son dönemde ise, Age Of Empires 2 HD, Rome Total War, Settlers 2 10th Anniversary, Ceasar 4, Football Manager 2014 ve Monopoly 2008‘i sayabilirim.

Cep telefonumda bulunan yazılımlar:

Gmail, Windows Live, İşCep, Mynet Finans, Facebook, Whatsapp, Foursquare, Instagram, Twitter, Viber, Vine, Tango, Linkedln, Skype, Pinterest, Flickr, Behance, Keek, Swarm, Messenger, YouTube, Vimeo, Fizy.

Sesli Sozluk, Spotify, Sky Map, Cinegate, **Ps Express, Soundhound, Shazam, PhotoCollage, iEczane, Mekanist, Hostelworld, BiTaksi, Yemek Sepeti, Sahibinden, Akbank Sanat, Adobe Reader, KGM aplikasyonlarıdır.

Ayrıca, telefonumda Clash Of Clans, Kim bilir, Air Control, Tetris Blitz, Candy Crush, Sudoku ve Duck Hunter oyunlarını oynuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Süreç içerisinde elimden geldiğince teknolojiyi takip etmeye çalışıyorum. Her çeşit teknolojik gelişmeyi (etik olarak uygun bulmadıklarımı bile) görmek ve hakkında fikir sahibi olmak zorundayım. Dolayısıyla zamanın getirisi, işimi görecek yazılım ve donanımların bütçem elverdiğince en son sürümünü kullanmaya çalışıyorum. Hayallere girersek eğer uçmamı sağlayacak ayakkabılarım olmasını çok isterim :)

Teşekkürler.


[1] http://nortarts.com/