Çağıl Salgut

Çağıl Salgut

Çağıl Salgut | Satış Şefi, İçerik Yöneticisi

Editör tarafından 31.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Selamlar, ben Çağıl Salgut. Uludağ Üniversitesi Maliye mezunuyum. Şu anda piliç sektörü üzerine özel bir firmada satış şefliği yapıyorum. Geniş kapsamlı olarak bilgisayar dünyasına Atari‘den yatay geçiş yaparak 1995 senesinde atıldım. O zamanki gözümüzün nuru, yana kayık silikleşen penceresiyle Windows 95‘ti.

İnternet’in yaygınlaşmasıyla önce lisemizin resmi forumunda moderatörlük, şahsi blog sayfamın ve Oyungezer forumun [1] moderatörlüğü gibi görevlerde gönüllü emek verdim. Ardından samimiyetine sonsuz güvendiğim ve ilk içeriğin oluşum aşamasında destek olmaya çalıştığım Macera Ruhu sitesinde [2] moderatör ve içerik sağlayıcı olarak görev almaya başladım. Halen Macera Ruhu sitesinde vakit buldukça yer almaya ve içerikleri kontrol etmeye çalışıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Bozduğum laptopları saymazsak, bilgisayar özellikleri olarak; 4 GB RAM, 64 bit işlemcili ve 2.66 GHz saat hızında bir bilgisayar kullanıyorum kabaca. Ekran kartını güncelledikten sonra (Radeon 5500 serisi) yeni çıkan oyunlarda kısmen nefes almaya başladı bilgisayarım. Genelde nostaljik macera oyunları oynadığımdan, son sistem bir bilgisayar arzulamıyorum açıkçası. iPhone 4 kullanıyorum ve 2008 model Skoda marka bir araca biniyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşyerinde WP ön adlı bir otomasyon sistemi kullanıyoruz. Merkezi bir sunucu üzerinden ağa bağlandığımız ve şirket içi verilere erişebildiğimiz bu program ağır yüklenme sonucu şişmediği anlarda işimizi görüyor. Bu sistem üzerinden sevkiyat, mali evraklar ve stok durumları ile raporlama faaliyetlerini yürütüyoruz. Şirket içi yazışmalarda Outlook kullanıyoruz, tablo yapma işlerini Excel üzerinden hallediyoruz. Evimde, indirdiğim filmleri arşivlemek için Nero kullanıyorum ve alternatifleri hayli çok olmasına karşın müzik dinlemek ve film izlemek için Media Player Classic‘den şaşamıyorum. Macera Ruhu’nun altyapısını WordPress güçlendiriyor.

Telefonumu daha çok çağrılar için kullanırken, aynı zamanda maillerimi kontrol etmek ve İnternet bankacılığı üzerinden maaş hesabımdan fon alınıp satmaya da vakit ayırabiliyorum. Telefonlar arası veri alış-verişini store’lar üzerinden alışveriş yapılsın diye kısıtlayan yazılımlardan dolayı -açıkçası bu durumu daha fazla para kazanma hevesi olarak algılıyorum- store’lardan alışveriş yapmıyorum. Fabrikasyon ayarlarıyla yetiniyorum. Tüm bunların yanında şahsi görüşlerim adına; içi ve özü boş bir pazar olarak gördüğüm Facebook ve Twitter hesaplarından uzak durmama rağmen maillerim için Hotmail ve webmail hesaplarımı kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Yazılım ve donanım konularında iyileştirilmesi gereken hususlara değinecek olursak; İnternet’i kullanan her yaştan insan var ve çoğu sitede zararlı içeriklerin reklamları kullanıcıların gözüne sokuluyor. Otomatik bloklama programları bunları kısmen önleyebiliyorsa da çoğu bilgisayarda bu tarz programlar kurulu değil. İnternet üzerinden harcamaların vergilendirilmesi üzerine çalışan ve yoğun dini duygularıyla ön plana çıkan siyasi yapının bu konuda gerçek bir uygulamaya girip; en azından bu tarz içerikler için site girişi öncesinde bir uyarı ekranının zorunlu hale getirilmesi üzerine bir çalışma yapabilir.

Son olarak da; idari para cezaları (tahakkuk etmiş olsun veya olmasın) tek bir ekrana düşen genel bir otomasyon sisteminden yönetilebilir hale getirilmesi çoğu insanın gereksiz bürokrasiden kurtulup zaman kazanmasına yarayabilir. Örneğin şu an, bazı işlemler sadece vergi dairesinden yapılabilirken; bazı işlemler sadece bankadan; bazı işler genel merkez binasından yapılıyor. Tüm bunlar bir veritabanı oluşturulup tek ekrandan ve her yerden görülebilir hale getirilebilir. Bu sayede, örneğin muhtardan alınan nüfus kayıt örneğini sizden istemek yerine, farklı bir devlet dairesi direkt sizin verilerinize ulaşarak birtakım idari yazışmalardan ve koşuşturmalardan sizi kurtarabilir.


[1] http://oyungezer.com.tr/forum/
[2] http://www.maceraruhu.com