Mümin Çelik

Mümin Çelik

Mümin Çelik | Proje Yöneticisi, Blog Yazarı, Danışman

Editör tarafından 30.11.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Adım Mümin Çelik, Bulgaristan göçmeniyim. Liseden beri bilgisayar programlarına meraklı biriyim. Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunuyum. Üniversiteden sonra Los Angeles, Amerika’ya bilişim sistemleri alanında master yapmak için geldim. Mezun olduktan sonra bir e-ticaret şirketinde web uygulamaları programcısı olarak işe başladım. Şu anda web uygulamaları proje yöneticisi konumunda Los Angeles’da hayatıma devam ediyorum. Aynı zamanda hobi olarak başladığım kültür sanat sitesi yazarokur.com ile de blog yazarlığı yapıyorum. Bunun dışında şirketlere web proje yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti veriyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Laptop olarak MacBook Pro kullanıyorum. İş yerinde ek olarak HP model monitörüm var. Bunun dışında günlük hayatta kullandığım en önemli donanım kahve makinem. Amazon Kindle ile bir tecrübem oldu fakat satın aldığınız kitapları hediye edemediğiniz için artık kullanmıyorum. Kitapların rafta süs eşyası olarak tutulmasından çok okunduktan sonra hediye edilmesi taraftarıyım. Telefon olarak üniversiteden kalma bir bağlılığım olan, o zamanların öğrenci dostu Nokia‘yı kullanıyorum. Fotoğraf çekmeyi seviyorum ve bir Nikon SLR kameram var. Bir de spor yaparken müzik dinlediğim bir iPod’um var.

Ve ne tür bir yazılım?

Laptopumda üç farklı işletim sistemini (OS X, Windows 7, Linux – Ubuntu) de kullanıyorum. İş dışında sadece günlük olarak OS X kullanıyorum, iş yerinde ve tasarım yapacağımda Windows 7 kullanıyorum. Programlama ya da sunucu ile ilgili bir şeyler yapmak istediğimde ise Ubuntu’yu tercih ediyorum.

Tarayıcı olarak ise 6 farklı tarayıcıyı (IE, Chrome, Firefox, Opera, Safari, Yandex) da test amaçlı kullanıyorum. Günlük olarak Chrome ve Firefox kullanıyorum fakat sorumlu olduğum siteleri düzenli olarak diğerlerinde görüntüleyerek hata kontrolü yapıyorum. Bunun dışında bilgisayarımda Android Emulator ve iOS Simulator da bulunuyor.

Tasarım yapmak için Adobe Photoshop CS6 kullanıyorum. Özellikle tasarım ile entegre kod yazarken Dreamweaver CS6‘yı tercih ediyorum. Onun dışında Notepad++ kullandığım da oluyor.

Veritabanı yönetimi olarak Navicat kullanıyorum. E-postalar için Outlook, proje yönetimi için Office Project kullanıyorum. Bunların dışında Office 365 kullanıyorum. Dosyaları yüklemek (FTP) için FileZilla tercih ediyorum, ek olarak sunucu yönetimi için de kullandığım ExtraPutty var.

Yedekleme için iş yerinde OneDrive kullanıyorum. Bunun dışında kişisel olarak Google Drive ve Dropbox‘ı tercih ediyorum.

Oyun olarak da satranç ve sudoku oynamayı seviyorum. Satranç için Chessmaster, sudoku için ise kendi yazdığım yazarokur sudoku’yu kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

İnsan beyninin yapabildiği her şeyi yapabilen bir yazılım ve bunu kaldırabilecek güçte bir donanım hayal ediyorum. Daha gerçekçi olarak ise her şeyin kablosuz olmasını istiyorum. 2 kiloluk laptopu taşımak sorun değil de birkaç gramlık güç kablosu taşımak çok zor geliyor. Laptopların güç süresinin artması diğer bir arzum. Bir diğer hayalim de bir uygulamayı tüm platformlarda çalıştıran bir yazılım.

Son olarak da taşınabilir bir işletim sistemi istiyorum. Daha detaylı açıklamak gerekirse sürekli taşıdığımız saat ya da gözlük içinde kendini barındıracak ve önüne geldiğimiz cihaz üzerinden kendini otomatik olarak çalıştırabilecek bir işletim sistemi. Örneğin bir masaüstü bilgisayar var ise otomatik olarak ekranı, klavyeyi ve fareyi tanıyacak ve kendini onun üzerinden çalıştıracak, kalktığımda da hiç iz bırakmadan çıkacak. İnternet olmak şartı ile her yerden ulaşılabilen cloud yerine herhangi bir kablosuz bağlantı seçeneği yeterli olan taşınabilir cloud işletim sistemi gibi diyebiliriz…