Kerem Köseoğlu

Kerem Köseoğlu

Kerem Köseoğlu | Yazılım Mimarı, Danışman, Yazar, Müzisyen

Editör tarafından 30.09.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Dr. Kerem Köseoğlu. 1978 İstanbul doğumluyum, hayatımın ilk yıllarını Los Angeles, CA’da geçirdim. Çocukluk yıllarımda hobi olarak başladığım programcılık, müzik ve yazarlık konuları; ilerleyen yıllarda profesyonel uğraşılarım haline geldi. 2011 yılında Almanya’da geçirdiğim bir senelik süre haricinde, hayatımı İstanbul’da devam ettirmekteyim.

Mezun olduğum okul ve bölümler:

Profesyonel yazarlık tecrübem, üniversite yıllarında teknik yazılarımın PC Magazine ve PCnet Magazine dergilerinde, araştırma & denemelerimin ise Derki [1] ve Mevsimsiz [2] dergilerinde yer alması ile başladı.

Pusula Yayıncılık tarafından yayınlanmış eserlerim:

Bunun yanı sıra, çeşitli gruplarla bas gitarist olarak sahne alıyorum. Beste / düzenleme çalışmalarım da var.

Hobilerim arasında; yoga, doğaçlama ve bilgisayar oyunları yer alıyor.

Daha fazla bilgi için; kişisel web sitem [3] ziyaret edilebilir.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Hayatımın merkezinde Macbook Pro 15 inç Retina yer alıyor diyebilirim. Programcılık, yazarlık ve müzisyenlik ile ilgili işlerimi büyük ölçüde Mac’imde yapıyorum. Cep telefonu olarak da iPhone kullandığımı tahmin etmek zor olmasa gerek.

Programcılık dünyasında; Mac’imin yanı sıra, not almak ve mimari tasarım yapmak için iPad Air + Bamboo Stylus kullanıyorum.

Yazı yazarken, genelde ekranı bölümleyip birkaç pencereyi aynı anda açmam gerekiyor. Bunun için de 15 inç ekran yeterli olmuyor. Bu amaçla, 27 inçlik Apple Thunderbolt Display kullanıyorum. Büyük ekran; oyun oynarken de büyük keyif. Televizyon / dizi / vs. izlemediğim için, o konuda bir şey söyleyemem.

Ev stüdyomda beste / düzenleme yaparken kullandığım ekipmanlar:

Sahnede kullandığım ekipman ise biraz daha kalabalık.

Kullandığım müzik donanımını bu adreste [4] sürekli güncel tutuyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Tüm ilgi alanlarım arasında ortak kullandığım uygulamalar:

Yazılım geliştirirken kullandığım uygulamalar:

Yazı amacıyla kullandığım uygulamalar:

Diğer yazılımlar:

Popüler sosyal medya uygulamalarının pek çoğu, bilgisayarımda ve/veya mobil cihazlarımda yer alıyor.

Kullandığım yazılımları bu adreste [4] sürekli güncel tutuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Bugünün teknolojisinde üreticiler; bilgisayar + tablet + cep telefonu şeklinde bağımsız 3 farklı cihaz sunarak, aralarındaki entegrasyonu cloud üzerinden sağlıyor genel anlamda. Benim hayalimde, taşınabilir tek bir merkezi cihaz + ihtiyaca göre alınabilecek ek modüller var.

Aslında, büyükçe bir kol saati boyutuna indirilmiş güçlü bir bilgisayardan bahsediyorum. Bu cihazda: hem MacBook Pro ile eşdeğer işlemci gücü, hem uzun pil ömrü, hem de sim kart + Wi-Fi özelliği olmalı. Bu cihazla temel arama, SMS, dosya paylaşımı, İnternet erişimi gibi işleri yapabilmeliyim. Müzik dinleme, video / fotoğraf çekme gibi özellikleri de olmalı.

Daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyanlar, çantadan çıkaracağı yardımcı dokunmatik ekrana bağlayıp, akıllı telefon / tablet gibi kullanabilmeli. Klavye + ekrana ihtiyaç duyanlar, evde veya ofisteki klavye + ekran ile temasa geçirerek standart bir bilgisayar gibi kullanabilmeli. Daha profesyonel video / fotoğraf çekmek isteyenler, yardımcı kamera ile temasa geçirerek, kameradan çektiği fotoğrafı hemen ana cihaza aktarabilmeli. Sunum yapmak isteyenler, sunum cihazına bağlayarak kolundaki cihazı kumanda gibi kullanabilmeli.

Apple, iWatch ile bu hayale ne kadar yaklaşabilecek, göreceğiz.

Son olarak, Matrix teknolojisi ile bilgisayar oyunlarını sanal gerçeklik ile oynayabilmek de fena olmazdı ;)


[1] http://www.derki.com/
[2] http://www.mevsimsiz.net/
[3] http://kerem.koseoglu.info/
[4] https://www.pinterest.com/keremkoseoglu/my-bass-gear/
[5] https://www.pinterest.com/keremkoseoglu/apps-i-use/