Murat Gamsız

Murat Gamsız

Murat Gamsız | Donanım Editörü, Fotoğrafçı, Girişimci

Editör tarafından 30.08.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Murat Gamsız, 1981 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünden 2007 yılında mezun oldum. 2000 yılında girmiştim. Aynı anda çalıştığım için gerekli miktarda uzattım. 1997-1999 yılları arasında çeşitli forumlarda ve Volkan Ersoy yönetimindeki PC Magazine [1] haber sunucusunda yazılar yazdım. Özkan Erden’in kurduğu Hardware Station ile de yazılarımı site üzerine taşıdım. 2000 yılında PC Labs’ı [2] kurduk ve 2009’a kadar donanım editörlüğü görevimi sürdürdüm. 2009 yılında askere gittim ve geldikten sonra BasÇek [3] fotoğrafçılık sitesini kurduk. Halen bu sitede görev alıyorum ancak iki yıl önce TeknoSeyir’i [4] açtıktan sonra zamanımın büyük kısmını TeknoSeyir’e ayırıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Düşünülenin aksine, bir donanım editörü olarak en son donanımları kullanmıyorum. Donanım editörü olmak, en son ürünleri denemek demek ancak kendine yeten ürünleri kullanma bilincini de kazanmak anlamına geliyor. Kendi kullandığım sistem P45 yongalı bir anakart üzerinde çalışan Intel Core 2 Quad. Oldukça eski. 8 GB bellek ve iki adet SSD takviyesi ile oldukça hızlı çalışıyor. Ekran kartı ise GTX 560 Ti. Monitörümün çözünürlüğü 1680x1050 olduğundan yetiyor. İş yerimde ise video render yaptığım için Core i7 975 Extreme Edition’lı bir sistem kullanıyorum.

2007’den beri dizüstü bilgisayar olarak MacBook kullanıyorum. 2009 yılında alüminyum kasaya geçiş yaptım, hala kullanıyorum. 4 GB bellek ve SSD takviyesiyle gayet yeterli performans sunuyor. Henüz bir tabletim yok. iPad mini’nin ve Nexus 7’nin güncellenmesini bekliyorum. 7 inç üzeri tablet taşımam mümkün değil. Telefon olarak incelemeye gelen ürünleri kendi üzerimde denediğimden sabit bir modelim yok. Şu an Blackberry Z10 kullanıyorum ve memnunum.

Fotoğraf makinesi tercihim Canon. 60D ve 7D sahibiyim ama çekim ekipmanı listemde, ihtiyaç duyduğum zaman kullandığım bir 6D de var. En sevdiğim lenslerim Tamron 17-50 ve Canon 100 mm makro.

Konsol sahibi değilim. Ancak yeni nesil konsolların çıkışı ile fikrim değişebilir. Favori oyun platformum Steam. Origin’i Euro kuru kullandığı için mecbur kalmadıkça satın alımlarım için kullanmıyorum. eBay en çok alışveriş yaptığım site. Özellikle eski oyunlar ve donanımlar almak için kullanıyorum. Figür koleksiyonum için de önemli bir kaynak.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak Windows 8 ve OS X Mountain Lion kullanıyorum. İkisinden de memnunum. İşimin %90’ı İnternet üzerinden yapılabiliyor. Dolayısıyla tarayıcı üzerinde yaşıyorum diyebilirim. Chrome kullanıyorum ve Gmail üzerinden çalışıyorum. Ofis yazılımı kullanmayı bıraktım. Ama gerekirse Microsoft ürünlerini kullanıyorum. Sosyal ağlarda sadece Twitter ve Facebook kullanıyorum. Genelde kendi uygulamalarını kullanıyorum ama şu sıralar Blackberry Z10’da Blaq kullanıyorum. Whatsapp ile mesajlaşma işlerimi hallediyorum. Bulut hizmetlerine aboneliğim var ancak 1 Mbit upload ile kullanamadığım için hala offline olarak veri depoluyorum. Evernote ile notlarımı alıyorum. Mobil olarak oyun oynamadığımdan, oyun uygulamaları ile aram yok.

İş bilgisayarımda Photoshop ve Premiere kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Kişisel olarak, kullandığımız cihazların hayatımızı kolaylaştırma maskesi altında daha da zorladığını düşünüyorum. Teknoloji, bize ulaşılmayı kolaylaştırdığı için daha çok çalışıyoruz ve daha çok yoruluyoruz. O yüzden hayalim daha az donanımla normal bir insan gibi yaşamak. Bunun için teknolojinin kullanılmasına kanuni ve evrensel kısıtlamalar getirilmesini istiyorum.

Örneğin mesai bitiminden sonra işverenin mail ya da başka yollarla çalışana ulaşması yasaklanmalı. Yasak delinirse maddi bir cezası mutlaka olmalı. 50 yıl öncesine göre daha çok çalıştığımız için daha çok tatil yapabilmeliyiz. Evden çalışma formatı desteklenmeli. Elektronik cihazların bize verdiği zararlar tespit edilip tazmin edilebilmeli. Sözde “modern insan” için spor zorunlu ve mümkün hale getirilmeli. Yoksa teknolojinin zincirleme tahribatı kanser dahil birçok hastalığı tetikliyor.

Yakın vadede ise, pil sürelerinin artmasından başka bir isteğim yok. Ekranların büyümesi beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Pil süreleri yüzünden, gerçekten mobil yaşayan insanlar ikinci bir telefon almak durumunda kalıyor.


[1] http://www.pcmag.com.tr/
[2] http://www.pclabs.com.tr/
[3] http://www.bascek.com/
[4] http://www.teknoseyir.com/