Brian Brophy

Brian Brophy

Brian Brophy | Fotoğrafçı, Avukat

Editör tarafından 30.03.2013 tarihinde eklendi.
(05.03.2013 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben, Brian Brophy, nam-ı diğer The Tens. Fotoğraf çekiyorum, genellikle San Francisco’da, genellikle sokakta. Eylül 2009’dan beri bunları blogumda [1] yayınlıyorum. Önceleri, San Francisco merkezli bir sanat ve müzik yayını olan Mesh Magazine‘i yürütüyordum. İşlerimi sergilemeye ve satmaya yeni başladım ayrıca bir buçuk yıl içinde fotoğraf koleksiyonumu ciltleyip bastırmayı planlıyorum.

Ayrıca, San Francisco’da HIV ile yaşayan insanlara ücretsiz avukatlık hizmeti veren bir sivil toplum kuruluşunda dava vekiliyim. Bu amaçla; ev sahiplerine sert mektuplar göndermek için bir telefon ve Dell marka bir bilgisayar kullanıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Eski dizüstü bilgisayarım (Dell, biliyorum, biliyorum) çalındıktan sonra kız kardeşimden aldığım 15 inçlik MacBook‘u kullanıyorum. Özellikleri hakkında hiçbir fikrim yok. Sağ tıklama tuşunu özlüyorum. Fotoğrafları Western Digital Elements sabit disklerde tutuyorum ve Google Cloud kullanmaya her an başlayabilirim (deprem çantası aldıktan hemen sonra bunu düşünmeye başladım). Çok da iyi olmayan bir HP C4580 tarayıcım var.

Çekimlerimi genellikle Canon G15, Panasonic Lumix LX3 ve 35mm Agfa Selecta ile yapıyorum. Aldığım tek dijital SLR, üzerine bir şişe su döktüğümde ölen bir Canon XTi idi (Onu özlemiyorum). Benim anlamadığım; etrafta bir yığın dijital SLR ve bunları yalnızca otomatik ayarlarda kullanan insan olması; ben küçük kameralarla çekim yapmayı seviyorum, özellikle de dikkat çekmemenin daha iyi olduğu yakın mahallelerde. Elimde bir ton eski film makinelerinden var; birkaç da SLR ama çoğunlukla telemetre. Elime geçirdiğim her türlü filmle çekim yapıyorum.

Tripod kullanmıyorum, bunun yerine uzun pozlamalı gece çekimleri için park edilmiş arabaları, bisiklet askılarını, bordür taşlarını, gazetelikleri, taşları vb. kullanıyorum. Ara sıra kullandığım bir  Promaster 2500EDF flaşım var.

Beni çekim yapmam için şehrin etrafında gezdiren bir çift Adidas giyiyorum. Williamsburg’daki bir dükkandan aldığım bir çift süslü botum da var. Onları, yetişkin gibi davrandığım zamanlarda giyiyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Photoshop Elements kullanıyorum. Eskiden Photoshop CS3 kullanırdım. Şu anki kullanım amacım için pek de fark etmiyor. San Francisco’daki Photoworks çektiğim filmleri banyo ettiği gibi basıyor da.

Sitemi barındırmak/yüklemek için Tumblr‘ı kullanıyorum. 500 piksellik şeyler de koyduğum oluyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Bir negatif film tarayıcısına, daha iyi bir tarayıcıya ihtiyacım var; bir zaman sonra ise kendime ait yüksek teknolojili bir fotoğraf yazıcısına sahip olmak isterim. Üniversitedeki gömme dolabımın içinde bir karanlık oda yapmıştım, filmleri orada banyo ediyordum. Bir gün yine filmleri banyo edip bastığım günlere geri dönmek ve evimde ya da yakınlarımda bir karanlık oda olsun istiyorum.

İlk satın alacağım şey bir Mamiya RB67 orta format film kamerası olacak gibi.


[1] http://www.thetenssf.com/