Abdullah Yiğit

Abdullah Yiğit

Abdullah Yiğit | Elektrik Öğretmeni, Enerji Yöneticisi, İş Güvenliği Uzmanı

Editör tarafından 29.12.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Meslek lisesi mezunuyum. 14 yıldır kamuda elektrik öğretmenliği yapıyorum. Son 5 yıldır enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ile uğraşıyorum. 2010 yılından beri kurumumda enerji yöneticisi olarak da görev alıyorum. Ayrıca, 2013 yılından beri iş güvenliği uzmanıyım. Şu anda,  yenilenebilir enerji  ve enerji verimliliği konusunda kalkınma ajansı destekli, Eskişehir’de ilk olacak bir projeyi yürütüyorum.

2008-2013 yılları arasında Eskişehir kültür sanat haberlerini içeren bir web sitesi hazırlayıp, her yaşa hitap etmeye çalışarak kültür ve sanat haberlerini paylaştım. Aynı yıllarda teknoloji haberlerini içeren bir blogta da haber paylaştım.

Öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum. Özellikle de deneyerek ve yaparak öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum. Elektrik, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile ilgili ürünlerle ilgili uygulamalar, deneyler ve yeni ürünler oluşturmaya çalışıyorum.

Eskinin ve var olanın daha iyisini bulmaya çalışıyorum. Sürekli öğrenmeye ve değişmeye çalışıyorum. Tabu ve klişelerden hoşlanmıyorum ve tabuları sorguluyorum. Tarih, sosyoloji ve özellikle de bilim tarihini seviyorum. Tarihin içinde gezinirken, eğitime, insana, kültüre ve geleceğe dair çok şeyler yakalıyorum. Dil konusunda kelimelerin kökenlerine inmeyi seviyorum.

Bilimin ayrı ayrı dersler halinde değil, astronomiyle, coğrafyanın, sosyolojinin, matematiğin, felsefenin ve diğer bilim dallarının aynı anda, dönemler halinde okutulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Okumalarımı, bu doğrultuda yapıyorum, derslerimi de buna göre işlemeye çalışıyorum.

Yunus Emre’den Hacı Bektaş’a, Ahi Evran’a, Ahmet Yesevi’ye, İmam Gazali’ye kadar toplumumuzu etkilemiş tasavvuf önderlerinin hikâyeleri ve eserleri ile ilgili çalışmaları okumaya ve insan ve tabiat sevgilerini almaya çalışıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Şu an Windows XP işletim sistemi, Intel işlemcili bir dizüstü ve Win 7 Starter’lı netbook, Android işletim sistemli cep telefonu, küçük bir fotoğraf makinesi ve yine Android işletim sistemli 7 inç boyutunda bir tablet ile bir lazer yazıcı da kullanıyorum.

A++ Buzdolabı, uzun süre patlamayan led lambaları, oda sıcaklığına ayarlı kombi, elektrik kesintilerinde kombi ve lamba çalıştırmak için güneş paneli ile UPS, ulaşım için ise mümkün olduğunca bisiklet kullanıyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak şu an Win 7 Starter, Windows XP ve Android kullanıyorum. Daha önce Linux ve Pardus, Windows Mobile kullandım. Microsoft Office, Open Office, Microsoft Visio, Adobe Flash, Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks, devre çizim programı Proteus, Siemens PLC yazılımı, güneş panelli elektrik üretim sistemleri tasarım yazılımları, Windows Messenger ve Netop School laboratuarda bilgisayar üzerinden ders anlatım yazılımları, Dialux aydınlatma tasarım yazılımlarını kullandım. Android telefonlara özgü pusula, navigasyon, fiziksel ölçme(ses, eğim, yükseklik, ışık), sağlık ile ilgili(tansiyon, kalp v.b.) birçok uygulamayı kullanıyorum.

Web sitelerinden düzenli takip ettiğim siteler az olmasına rağmen merak ettiğim konularla ilgili çok farklı siteleri gezerim.

Online servis olarak Yahoo, Google hizmetlerini, yerli alışveriş sitelerini, yerli bankaların sitelerini, haber için de Memurlar.net, NTVmsnbc.com haber portallarını, Türkiye’deki okuyucu kitlesi fazla ve doğru haber yaptığına inandığım ulusal gazeteleri, BBC ve CNN haber portallarını takip ediyorum.  Alıntı olan haberlerde, haberin gerçek kaynağını bularak okumaya çalışıyorum. Enerji haberleri için de yesilekonomi.com, enerjienstitusu.com sitelerini takip ediyorum.

Adalet Ağaoğlu, Nazan Bekiroğlu, Mustafa Armağan, Mehmet Niyazi, İlber Ortaylı, Taha Akyol, Amin Maalouf, Mevlana’nın birden fazla eserlerini okudum. Bu yazarların dışında da ilgilendiğim yazarların en az bir kitabını okumaya çalışarak, tek bir kaynaktan beslenmemeye çalışıyorum.

Dergi olarak da yenilenebilir enerji ile ilgili Sun Wind Energy ve benzeri yabancı dergileri okuyorum. İlgi alanlarımla ilgili e-posta haber bültenleri üzerinden bilgi ediniyorum.

İncesaz, Gülay, Goran Bregoviç, Orhan Hakalmaz, Yavuz Bingöl, Barış Manço‘nun yanında Vivaldi’nin eserlerini dinlemeyi severim. Mehter, senfoni icralarını fırsat buldukça izlemeyi ve dinlemeyi severim. Bunlar yanında kulağıma hoş gelen birçok tarzı da dinlerim. Ses tonu çok yüksek müziklerden hoşlanmıyorum.

NTV, CNBC-e, Fox TV, Bloomberg kanallarındaki yabancı dizileri, yabancı ve yerli yemek programlarını, bilim programlarını, National ve benzeri belgesel kanallarını, yabancı haber kanallarını, yerli belgeselleri seyrederim.  Yerli dizilerden komik olanları da seyrediyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Windows işletim sistemini beğenmiyorum. Pardus gibi Linux tabanlı işletim sistemleri daha güzel olmasına rağmen işte kullandığımız yazılımlar nedeniyle pek Linux kullanma fırsatı bulamadım. Microsoft ürünlerini hantal buluyorum.

Ayrıca Adobe ürünleriyle birlikte çalışan web siteleri çok problem çıkartabiliyor. Bence Adobe’nin en başarısız olduğu alan bu. Tarayıcı olarak da Firefox son birkaç yıla kadar çok güzeldi diyebilirim.

Donanımların bellek miktarları ve şarj süre ve kapasitelerini yetersiz buluyorum . Yeni nesil telefonların kullanımları çok karmaşık. Ayrıca yapılacak en küçük bir eylem için bile yapılması gereken işlemler çok uzun olabiliyor.

Bence telefonlar kulaklık benzeri, çok küçük boyutlu olmalı ve sesle bütün işlemlerinizi kolayca yapabilmelisiniz.  Video ve diğer işlemler için evlerde ve işyerlerinde sabit küçük boyutlu ekranları kullanarak, görsel kaynakları da bu şekilde izleyebilmeliyiz. Şarjının bitmesi diye bir sorun da olmamalı.

Bu telefonlar, kişisel sağlık danışmanı olarak da beni gün içinde izlemeli ve yönlendirmeli. İstenirse, evdeki tüm elektronik cihazları da denetleyebilmeli.

Dizüstü bilgisayar taşımak yerine kamu alanlarında, firmalarda kiralık bilgisayarların olmasını isterim. Veriyi, istersem bilgi güvenliği sağlanan kişiye özgü veri taşıma cihazları ile ya da İnternet üzerinden taşıyabilmeliyim. Teknolojiyi kullanmak için ağırlık taşımamalıyım.

Kelime işlemcilerde de sadece yazı yazmalısınız. Ardından da hazır şablon ve formlarla istediğiniz yazı formatını rahatça elde edebilmelisiniz.

Google ve benzeri arama motorlarının şu anki gibi haber ve bilgiyi kısıtlamaları yerine, dünyadaki tüm bilgiye sınırsız ulaşılabilmesine imkan tanımalarını bekliyorum. Bu durumun Google’ın bu hizmeti bedavaya vermesinin getirdiği bir durum olduğu düşünülebilir. Eğer böyleyse arama motorlarının kullanıcılara ücretli ve daha kapsamlı bir hizmet seçeneği sunmaları ve bilgiye gerçekten sınırsız ulaşma imkanı sağlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak, Microsoft Office tarzı uygulamaların tek bir yazılımda toplanmasını bekliyorum.