Yunus Emre Tokmak

Yunus Emre Tokmak

Yunus Emre Tokmak | Harita Mühendisi, Hava Fotoğrafçı, Gitarist

Editör tarafından 29.06.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Yunus Emre TOKMAK. 1985 Muğla doğumluyum.  Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümü mezunuyum ve halen Bodrum’da harita mühendisi olarak çalışmaktayım. Mesleğim ile ilgili olması sebebi ile hava fotoğrafçılığı [1] da yapmaktayım.

Ayrıca hayatımın önemli bir bölümünü müzik oluşturmakta.  1993’ten bu yana devam eden müzik maceramı şu anda Pusula isimli bir rock grubunda [2] gitarist ve medya sorumlusu olarak devam ettiriyorum.

Bunların haricinde uzunca bir süredir de bilişimle yakından ilgilenmekteyim. Bu konuda ilgi duyduğum alanları programlama, görsel tasarım, web ve sosyal medya oluşturuyor.  Üzerinde çalıştığım bazı projeler  şunlar:  gitar ve ses elektroniği üzerine açmış olduğum ve uzunca bir süredir temel kaynak olarak gösterilen Gitar Türk AR-GE blogu [3], Cedvel.NET  harita mühendislik yazılımı, Lihkab Otomasyon isimli lisanslı harita mühendislik büro yönetimi yazılımı, Sinemabed [4] isimli sinema blogunda ve yayın hayatına yeni başlayan Beceriyorum [5] isimli kendin-yap-onar blogunda yazarlık.

Bunların haricinde fotoğrafçılık, radyo kontrollü model araçlar ve trekking ile de ilgilenmekteyim.

Nişanlıyım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İşyerimde Asus marka bir dizüstü, evimde ise Toshiba marka bir dizüstü kullanmayım. İkisinin de donanım özellikleri birbirine benzemekte ve ikisi de genellikle aynı amaçlar doğrultusunda çalışıyorlar (eve her zaman iş getiren adam modeli).

Cep telefonu olarak Samsung Galaxy Note 2 kullanmaktayım. Daha önce bir kere bu cihazı yaktım. Fiyat/Performans olarak memnun olduğum için (sanırım alışkanlıklarımı kolayca terk edemiyorum)  gittim yine aynısından aldım. Şimdiye kadar da herhangi bir sorunla karşılaşmadım, kullanmaya devam ediyorum.

Ayrıca Canon EOS600D fotoğraf makinesi ile Canon 18-55, Canon 50 ve Sigma 75-300 olmak üzere 3 tane de lens kullanıyorum. (50mm candır)

Mesleki donanımlara gelince arazide ölçüm işleri için South marka reflektörsüz Total Station ve yine South marka V82 Cors / RTK Jeodezik GPS Alıcısı ile birlikte Psion marka el ünitesi kullanmaktayım.

Ve ne tür bir yazılım?

İşletim sistemi olarak Windows 7 kullanmaktayım. Ayrıca raster paftalar, uydu fotoğrafları, normal fotoğraf, resim ve grafik işlerinde Adobe Photoshop hayatımı kurtatıyor. Mesleki yazılım olarak çalışma alanlarına göre NetCAD, AutoCAD, PTGui, Google Earth, Photomodeler, Sketchup, Erdas gibi yazılımları kullanmaktayım. Ofis yazılımı olarak da Microsoft Office kullanıyorum. Yazılım geliştirmeyi .NET ve PHP ortamında yapmaktayım.

Tarayıcı olarak Firefox ve Chrome’u eş zamanlı kullanıyorum. Firefox’u kişisel işlerim için Chrome’u ise iş için (ajanda, notlar, haritalar vs…) kullanmaktayım.

Ayrıca telefonda rehberim, kişisel / iş ajandam ve notlarım Google’ın servisleri ile senkronlu durumda.  Ayrıca Google’ın harita servislerini de hem ofiste hem mobilde aktif ve yoğun olarak kullanmaktayım.

Pek oyunlarla aram yoktur. Biraz retrokafa olduğum için yeni oyunlardan ziyade genellikle eski oyunlar ilgimi çekmekte (Atari salonunda oynanan oyunlar, Half-Life serileri, Revolt falan filan).

Müzik dinlemek için genellikle kişisel arşivimi kullanırım. Ama arada Fizy ve YouTube’u kullandığım da oluyor. Müzikte de bir retrokafalık durumu söz konusu. Müziğe albümsel ve bütüncül olarak bakma gibi bir  durumum var. O sebeple yeni çıkan albümleri genellikle beğenmiyorum. Ne varsa eskilerde var. Kaliteli üretilmiş, emek harcanmış her şeyi dinlerim. Ama rock ve caz ağırlık olarak vazgeçilmezimdir.

Genellikle, şu anda devam eden ya da aşırı popüler olmuş dizi ve filmleri bunların insanların bağımsız bakış açılarını değiştirdiğini düşündüğümden (sürekli sosyal medyada maruz kalıyoruz çünkü) izlememeye gayret ederim. Naçizane evladiyelik bazı dizi ve filmleri arşivlerim. İleride belki çocuklarım izler, belli mi olur?

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Mesleğim gereği yüklü miktarda veri ile çalışmaktayım. Koca bir ilçenin, ilin hatta bölgenin verileri (bahsettiğim şey yüz milyonlarca kayıt) ile çalışıp onlardan bilgi üretmek ayrıca çizim yapmak, sorgu yapmak, hesaplama yapmak  yaptığımız işin bir parçası haline geldi artık. O sebeple donanımların veriye erişme, veriyi yorumlama / hesaplama ve veriyi saklama konusunda inanılmaz hızlı olması gerekiyor. Veri büyüklüğünü söylememe gerek yok herhalde.

Ayrıca yine mesleğim gereği mobil olmak çok önemli. İşimizin büyük bir bölümü arazide geçiyor. Ekipmanımızı ulaşımın olmadığı yerlere götürürken ağırlık her zaman önem arz ediyor. Bunu da es geçmemek lazım.

Ama bence en önemli şeylerden birisi: Ekran. Aşırı güneşli havalarda ekranı görme zorluğunu bir türlü aşamadılar. Hala elimizle gölge yapıp ekranı okuyacağız diye uğraşıyoruz. Bence yetkililer bu soruna acil bir çözüm bulmalı.


[1] http://havaifoto.com/
[2] https://www.facebook.com/pusulagrup
[3] http://ar-ge.gitarturk.com/
[4] http://www.sinemabed.com/
[5] http://www.beceriyorum.com/