Serdar Kara

Serdar Kara

Serdar Kara | Mühendis, Girişimci, Blog Yazarı

Editör tarafından 29.06.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Serdar Kara. 1984 İstanbul doğumluyum. İlköğretimi doğup büyüdüğüm semt olan Maltepe’de okuduktan sonra anadolu lisesi sınavlarına girip İstanbul Lisesi‘ni kazandım. Lisans eğitimimi ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra University of Sydney‘de MBA yaptım. Yaklaşık 1 sene Mercedes-Benz Türk A.Ş‘de kalite kontrol uzmanı olarak çalıştıktan sonra ağabeyimle birlikte halen yönettiğimiz ve fuarcılık sektöründe faaliyet gösteren şirketimizi kurduk.

MBA için gittiğim Avustralya’da profesyonel blogculukla tanıştım ve blog yazmaya ve pazarlamaya başladım. Orada edindiğim bilgi ve deneyimleri paylaşmak amacıyla kurduğum Blog Hocam [1] isimli blogta aktif olarak blog yazarlığı hakkında yazılar yazıyorum. Bunlar dışında restoran & cafe işletmeciliği ve birkaç farklı girişim denemelerim var.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Yurt dışında okuduğum dönem bir süre Techbuy isimli teknoloji mağazasının dizüstü bilgisayar reyonunda çalışmama rağmen gelişen teknolojiye ayak uydurduğumu söyleyemem. Evimde Casper marka bir masaüstü bilgisayarım var. Bunun dışında sadece iş amaçlı kullandığım Macbook Air ile kişisel kullanım için aldığım HP dizüstü bilgisayarım var. Tablet ve akıllı telefon olayına henüz geçiş yapmadım :)

Yaklaşık 4 sene önce bir Nokia 5800 XpressMusic telefon almıştım. 3 ay önce arkadaşlarımın baskılarına daha fazla dayanamadım ve Samsung Galaxy S3 aldım. Ancak işim gereği çok sık telefon konuşması yapmam gerekiyor. Galaxy S3’ü sürekli şarj etmek zorunda kaldığım için kullanmak işime gelmedi. Bu yüzden emektar Nokia’yı kullanmaya devam ediyorum :)

Kullandığım otomobil ise 2000 model bir Honda Civic. Babamın yadigarı otomobilimi çok seviyorum. Çok yaşlı olduğunun ve artık değişmesi gerektiğinin farkındayım fakat performansından, yakıt tüketiminden ve yıllardır tek bir arıza çıkarmayışından o kadar memnunum ki değiştirmek hiç içimden gelmiyor. Sanırım değiştirirsem yine Honda alacağım.

Ve ne tür bir yazılım?

Öncelikle işletim sistemi olarak Windows 7 kullandığımı ve favorim olduğunu söylemeliyim. Ve hemen her ofis çalışanı gibi ben de yoğun bir şekilde Microsoft Office kullanıyorum. Üniversitede tüm mühendislik öğrencilerine öğretilen teknik çizim programı olan AutoCad konusunda kendimi çok geliştirdim. O da sık kullandığım yazılımlardan biridir.

İnternet tarayıcısı olarak Chrome kullanıyorum. Kendi çapımda ufak tefek grafik tasarımlarım için GIMP ve Inkscape kullanıyorum. Ayrıca Google‘ın ücretsiz sunduğu Keep, Calendar, Gmail, Picasa gibi çoğu ürünü kullanırım. Çevrimiçi depolama için favorim ise Dropbox.

Cep telefonunu çoğunlukla konuşma amaçlı kullandığım için telefonla birlikte gelen uygulamalar dışında sadece İBB’nin trafik uygulamasını indirdim. Telefonumda İBB Trafik uygulaması dışında zaman zaman navigasyon uygulamasını kullanıyorum. Nokia’nın navigasyonu çok başarılı olmasa da işime yarıyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Açıkçası teknoloji ile ilgili hayallerim hiç olmadı. Genelde kariyerim ve hayatım ile ilgili hayaller kurdum. Bir süredir Türkiye’de henüz olmayan bir restoran konsepti üzerinde çalışıyorum. Sanırım en büyük hayalim bunu hayata geçirmek ve başarılı olmak.

Kullandığım ürünleri düşündüğümde aklıma gelen şey bataryalar oldu. Birkaç hafta şarj etmeden kullanabileceğimiz telefonlar, bilgisayarlar vs. yapsalar harika olurdu sanırım.


[1] http://bloghocam.blogspot.com/