Erkan Bal

Erkan Bal

Erkan Bal | İşletmeci, Yazar, Gazeteci

Editör tarafından 29.05.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Erkan Bal. 49 yaşındayım. Balıkesir’de yaşıyorum. 1980’li yıllardan beri gazetecilik ve şiirle haşır neşirim. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Ticaretle uğraşıyorum. 16 yıldır bilgisayar teknik servisi olan bir işyeri sahibiyim. Sosyal projelere de imza atan birmilyonkalem.com blogger topluluğu sitesinin yöneticisiyim. Düşüncelerimi paylaştığım birkaç kişisel blogum da var.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Mesleğim gereği çeşitli donanımlar kullanıyorum. Şu an kendi topladığım Intel Dual Core işlemcili 6 GB DDR3 RAM’li 160 GB SATA HDD ve 1 GB PCI Express ekran kartlı bir PC kullanıyorum. Bilgisayarımı az yer kapladığı için 15 inç LCD monitörle kullanıyorum.

Bilgisayarımın yan kapağı hep açık ve içinden kim ne istese çıkarıp verebiliyorum. Bu yüzden bazen bilgisayarımı Atom işlemcili bir mini masaüstü PC ile değiştirdiğim oluyor.

Evde de yine Intel Core 2 işlemcili 15 inç bir dizüstü kullanıyorum. Genel tercihim harici ekran kartı içeren modellerden yana.

Yazıcı olarak HP ürünlerini sevsem de şu an siyah beyaz çok fonksiyonlu bir Brother lazer yazıcı kullanıyorum. Web kameram A4 Tech’in gece görüşlü bir modeli.

Birden çok PC ile eş zamanlı çalışmak zorunda olduğum için KVM veya VGA switch kullanıyorum. Faremi sık sık değiştirim ancak kablosuz ürünleri pek sevmiyorum.

Genelde kablolu bağlantıyı tercih etsem de, işyeri içinde İnternet bağlantısını kablosuz 300 Mbps bir router’la paylaştırıyorum.

Bir çok elektronik ürün kullanmama rağmen en büyük yardımcım ve favorim Post-it’lerimi delip takabildiğim çivili bir kağıt tutucu :)

Evde de çamaşır ve bulaşık makinesini eşimin hayatını kolaylaştırdığı için seviyorum. Sanırım tembel olduğumdan akıllı ürünleri seviyorum. Yine de hakimiyetin bende olmasını isterim. En sevdiğim şeylerden biri fotoselli basit bir gece lambası :)

Cep telefonum Nokia C6-01. Dokunmatik ekranlı ve Symbian işletim sistemli. Şimdilik memnun olsam da Android bir telefonla değiştirmeyi düşünüyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Şu an kullandığım bilgisayarımda işletim sistemi olarak Windows 7 (64 bit) var. Windows 8’i denediysem de dokunmatik ekran kullanmadıkça tercihim 7’den yana.

Intel ve Microsoft ürünlerini seviyorum. Intel’i kararlılığı, Microsoft’u yaygınlığı yüzünden tercih ediyorum. Mac ve i serisi Apple ürünlerine soğuk bakıyorum. Güzel ve kullanışlı olmalarına rağmen aristokrat buluyorum. Linux’a hep sıcak oldum. Pardus’u şimdi kullanmıyor olsam da destekliyorum.

Küçük ama yararlı programları herkesin dilindeki yazılımlara tercih ediyorum. WinRAR, Photoscape, IrfanView, Nero, Winamp (classic), Foxit PDF Reader, FileZilla, Web Page Maker, Notepad++ ve Advanced Sytem Care favorilerim.

İşim gereği TeamViewer’i ve dosya paylaşımı için Dropbox’u kullanıyor ve her ikisini de çok başarılı buluyorum.

MS Office ürünleri de favorim. Mac temelli bir veritabanı yazılımı olsa da FileMaker‘in hastasıyım. Publisher, Access ve PaintShop Pro‘nun eski sürümlerinin çok daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum.

Antivirüs olarak AVG’yi sevsem de şu an Avira kullanıyorum.

Browser olarak Chrome öncelikli olmak üzere hepsini kullanıyorum (Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera). Arama motoru olarak Google’ı ve e-posta servisi olarak Gmail’i tercih ediyorum. Yahoo ilk göz ağrım.

Firmaların her işi yapmasından ve her şeye müdahil olmalarından hoşlanmıyorum. Bu yüzden Gmail’i ve Blogger’i sevsem de Google+ bana bir şey ifade etmiyor. Aynı şekilde Facebook’u sevsem de mail servisini kullanmayı hiç düşünmüyorum. Buna rağmen MSN, Google Talk, Skype, Facebook, Twitter vesairenin hepsini birlikte kullanabildiğim Trillian en başarılı bulduğum sohbet yazılımı.

Twitter’i aforizma yumurtlamak için kullansam da gereksiz buluyorum. Facebook’u severek kullanıyorum ama Friendfeed kan kaybettiği için üzgünüm. Tumblr aklımın bir ucunda…

Blogger’i seviyor, WordPress’i çok başarılı buluyorum. Online servislerden Hızlı Resim, online converter ve online creator servisler hoşuma gidiyor. TinEye’yı ilginç buluyorum.

Entegre e-ticaret yazılımları, bulut teknolojileri ve telefonlar dolayısıyla Android işletim sistemi ilgimi çekiyor.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Hayallerimi süsleyen donanımlar genelde akıllı, giyilebilir ve hayatı kolaylaştıran ürünler. Bu yüzden Google Glass beni heyecanlandırdı.

Özellikle televizyonların daha da gelişerek tek bir ekranda birden çok kullanıcının eş zamanlı olarak ayrı ayrı şeyler seyredebileceği bir hale gelmesini umuyorum. Küçük birer Bluetooth kulaklık ve normal gözlüklerle bu ileride olabilecek gibi geliyor.

Hala ütülerin  ev hanımlarını çamaşır ve bulaşık makineleri kadar rahatlatmadığını düşünüyorum. Kurutma makinelerinin otomatik olarak ütü de yapabileceği bir teknoloji gelişmeli diyorum.

Bilgisayar teknolojisinin ise insanların hareketliliğine daha çok hizmet edebilecek şekilde tablet formatına entegre olacağını öngörüyorum. Ancak dileğim tüm kullandıklarımızın (bilgisayar + tablet + telefon) gömlek cebimizde veya kemerimizde giyilebilir bir aksesuar olarak yer alması. Belki bu kendimizi bazen mutant gibi hissetmemize yol açacak ama bence olması gereken bir gelişme.

Aynı şekilde hemen hemen her ürüne bir çeşit bilgisayar donanım ve yazılımının entegre edilmiş olacağını öngörüyorum. Akıllı fırından, akıllı masa, sandalye, çatal, bıçağa giden bir yoldayız gibime geliyor…