Aylin Ünal

Aylin Ünal

Aylin Ünal | Doktora Öğrencisi, Yazar, Araştırmacı, Radyo Programcısı

Editör tarafından 29.03.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Bölümü’nde doktora öğrencisiyim. Açık Radyo‘da üç yıldan bu yana pazar geceleri 00:00’da yayınlanan Karanlığın Çocukları isimli radyo programını hazırlayıp, sunuyorum. Programın içeriği tarih içerisinde ve kültürden kültüre büyü olgusu ve etrafında şekillenen müzikler üzerine. Kültürel bir öğe olarak büyü üzerinde araştırmalar yapıp, bu araştırmaları dinleyicilerle paylaşıyorum. Ayrıca içeriğinde büyüye değinen popüler müzikler ve geleneksel ayin müzikleri üzerinde duruyorum.

Şu ana kadar ikisi araştırma, bir tanesi de fantastik kurgu olmak üzere 3 kitabım yayınlandı. İlk kitabım sinema tarihçisi ve yazar Giovanni Scognamillo’nun biyografisiydi (Giovanni Scognamillo - Aşk ve Korku). İkinci kitabım Giovanni Scognamillo ve Fatih Danacı ile birlikte hazırladığımız Vampirler üzerine bir araştırma olan Vampir Manifestoları‘ydı. Üçüncü kitabım ise fantasik bir kurgu. İstanbul’un Gizli Büyücüleri, İthaki Yayınları tarafından mart ayında yayınlandı. İstanbul civarında geçen kurgusal büyücü hikayelerini anlatıyor. Bu sırada İstanbul’un gizem tarihini de kendisine arka plan alıyor.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

MacBook kullanıyorum. benim için pratik ve kullanışlı. Çok fazla grafik programları ile haşır enşir olmasam da grafikte de büyük kolaylık sağladığını düşünüyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Ableton ve Photoshop genelde kullandığım programlar. İnternet’te sosyal ağları kullanıyorum. Blogger‘da bazı bloglarım var. Ayrıca radyo programım için programla aynı adı kullanan bir blogum [1] var.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

İstediğim görsel ve işitsel her şeyi kolaylıkla yapmamı sağlayacak bir yazılım isterdim. Çok fazla kafamı karıştırmayacak, cep telefonumdan bile rahatlıkla kullanabileceğim, işitsel ve görsel öğeleri aynı anda işleyebileceğim bir yazılım olsa, güzel olurdu mesela.

Fotoğraf: Kemal Cengizkan


[1] http://karanligincocuklari.blogspot.com/