Yusuf Cem Kaplan

Yusuf Cem Kaplan

Yusuf Cem Kaplan | Tıp Doktoru, Öğretim Üyesi (Katip Çelebi Üniversitesi)

Editör tarafından 28.11.2013 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

İsmim Yusuf Cem Kaplan. İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi (1996) ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng.) (2002) mezunuyum. Tıbbi Farmakoloji uzmanlığımı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı/Klinik Toksikoloji Bilim Dalı’ndan 2007 yılında aldım. 2012 yılında doçent oldum. Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği görevini yürütmekteyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Telefon olarak Sony Ericsson Xperia i10 kullanıyorum. Türkiye’de telefonun küçük ve taşınabilir olması gerektiğine inanan nadir insanlardanım sanıyorum. Hafta sonu bağ bahçe işleri ile uğraştığım için de yanımda kolay taşınabilir ve makul fiyatlı olması önemli (su geldi ya da çamur bulaştı bir şey olacak mı diye endişelenmemeliyim).

Öğretim üyeliği işinde çok fazla yazı yazmanız ve sunum hazırlamanız gerekiyor. Bunları da bir çok diğer kaynak (e-kitap, diğer pdf dokümanlar) açık iken yapmanız ve gerekiyor. İşimde kullandığım standart bir masaüstü bilgisayarım var. Dizüstü olarak ise Toshiba Z930 tercih ettim. Çok hızlı açılıp kapanması ve hafifliği tercih nedenimdi. MacBook Air düşünmüştüm ama hazırladığım ders ya da sunumları sunacağım yerlerde olası uyum problemleri çıkabileceğini düşünerek vazgeçtim. Bunun dışında Sony Tablet S‘im var, doçentlik sınavına hazırlanırken gece yatarak çalışabilmek için almıştım. Şu anda yoğunlukla oğlum için Angry Birds çalıştırıyor. Eşimin kullandığı bir netbookumuz var; Samsung N150. Fotoğraf makinem Nikon D50. PS3’te ProEvolution Soccer‘ı 2011’e kadar takip ettim ve çevrimiçi (online) liglerde oynadım. Çocukların erken yaşta tanışmamaları için PS3 şu an gardıropta saklanıyor.

Ve ne tür bir yazılım?

MS Office özellikle Word, Excel ve PowerPoint öğretim üyeliği işinin vazgeçilmezleri. Aynı zamanda pek çok farklı alanda görevim olduğu için bilgisayarımda fazla sayıda dosya oluştu, bunları yönetmek için Total Commander adlı programı kullanıyorum. Diğer üniversitelerden öğretim üyesi arkadaşlar ile Google Drive‘da ortak dosyalar oluşturuyoruz. Hem tek bir doküman üzerine fikir üretirken hem de sunum dosyalarımızı paylaşmak açısından çok faydalı oluyor. İş arkadaşlarım ile ortak Google Takvim kullanıyoruz. Böylece birbirimizin programından haberdar oluyoruz. Facebook hesabımı çok vaktimi aldığı ve kendimi insanların özel hayatlarından uzak tutmak için kapattım. Twitter hesabımı aktif olarak kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Günde 5 ya da daha farklı iş ile uğraşabiliyorum. Örnek ders hazırlamak, hasta raporu hazırlamak, laboratuara satın alınacak kit sayısını belirlemek, tıp fakültesi stratejik planını hazırlamak, tıp fakültesi ders programını oluşturmak, makale yazmak gibi. Bu nedenle çok fazla sayıda dosyam var. Siz bu soruyu sorduktan sonra şöyle bir şey hayal ettim. Benim masaüstüm her gün en son uğraştığım dosyalar ile açılsa, ben bunları onlarca dosya arasından açmaya çalışmasam ne güzel olur diye düşündüm.