Özgür Kuru

Özgür Kuru

Özgür Kuru | Programcı, Linux Uzmanı, Blog Yazarı, Amatör Telsizci

Editör tarafından 28.08.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Aslen Artvinli olmakla birlikte 1988 Ankara doğumluyum. Doğup büyüdüğüm evin dedeme ait olması, komşularımızın tamamının akrabalarımız olması gibi sebeplerle başkentte Karadeniz kültürü ile yetiştim. İlk ve orta öğrenimimi yine doğduğum bölge olan Keçiören’de yaptım sonrasında bilgisayar programcılığı okumak üzere rotamı Opera’da bulunan Ankara Anadolu Ticaret Meslek Lisesi‘ne çevirdim. Ardından Hacettepe Üniversitesi‘nde Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü bitirdim.

Tabii lise dönemlerinde kendimi geliştirmek ve harcamalarımı karşılamak için yoğun bir çalışma programı içerisinde buldum kendimi. Sonuç itibari ile 6 yıllık mesleki eğitim sonrası sırasıyla Kapadokya Yazılım, CryptTech, Grou.ps, Nokta.com şirketlerinde sistem yönetimi konusunda çalıştım. Son iki yıldır da Türksat bünyesinde Linux Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

Resmi görevimden artan vakitlerde yine mesleki faaliyetlere devam ediyor, özellikle Linux konusunda danışmanlık hizmeti veriyorum. Bir de iki yıl önce alt yapı çalışmalarına başladığımız bir yazılım ekibimiz var. Bu ekiple birlikte sosyal medya projeleri gerçekleştirmek üzere iki yıldır çalışıyoruz ve yakında bir iki adet projemizin lansmanını yapacağız.

Mesleki çalışmaların dışında motosiklet kullanıyor, bir çift muhabbet kuşu besliyor ve amatör telsizcilik gibi hobilerimle ilgilenmeye gayret ediyorum. Özellikle blog [1] sayfamda motosiklet ile ilgili yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanım işi ne yazık ki sürekli ekonomiye dayanan bir dünya. Paranız varsa bir çok donanım alıp hayatınızı kolaylaştırabiliyorsunuz.  Benim elimde bulunan donanımlar arasında ASUS dizüstü bilgisayar (8 GB RAM, 2 GB NVIDIA GPU ve Intel Core i5 CPU), LG Nexus 4 cep telefonu, motosiklet gezilerinde kullandığım GoPro ve Midland aksiyon kameralar, yine uzun yolculuklarda eşimin büyük zevkle kullandığı AirHawk motosiklet seyahat yastığı var.

Başta dediğim gibi donanım dünyası çok gelişiyor ve hızla ilerliyor. Biz ölümlüler olarak bu hıza yetişmekte güçlük çekiyoruz. Ben son yıllarda bu gerçeği iyice anlayınca donanım dünyasını takip etme konusunda çok titiz davranmamaya başladım. Ancak Facebook gibi sosyal paylaşım ortamlarında yapılan paylaşımlar ve incelemelerle ucundan takip ediyorum. Buna rağmen beni heyecanlandıran bir kaç teknoloji var. 3 boyutlu yazıcılar, Arduino gibi geliştirme kartları, Google Glass gibi giyilebilir teknoloji ürünleri.

Sanıyorum ki bu ürünler ve bu ürünlerden çıkmış ürünleri önümüzdeki yıllarda sık sık görecek ve kullanmaya başlayacağız. Gelecekte donanım olarak bizi ilginç cihazlar bekliyor. Fakat şu anda donanım teknolojisinin önündeki en büyük engel pil teknolojisinin hala istenilen seviyeye ulaşamamış olması. Pil teknolojisinde yaşanacak gelişmeler bir çok alanda çığır açılmasına neden olabilir. Ben pil olarak genelliyorum tabii ama belki de önümüzde ki on yıl içerisinde alternatif enerji türleri ile karşılaşmamız da muhtemel. En azından pil yerine kendi elektriğini üreten sistemler daha verimli ve kullanılabilir olacaktır diye düşünüyorum.

Ve ne tür bir yazılım?

Üzerinde uzun uzun bahsetmeye değecek bir yazılım kullanmıyorum. Kod yazmak için Sublime Text ve NetBeans. Bunun dışında bir çok işimi tarayıcı ile rahatlıkla halledebiliyorum. Fakat elbette sıkça kullandığım servisler de mevcut. Geliştirme süreçleri için Bitbucket, depolama için Dropbox ve Rackspace Cloud Files kullanıyorum. Tarayıcı olarak Google Chrome ve Mozilla Firefox ilk tercihlerim. İşletim sistemi olarak ise dizüstümde kurulu gelen ve adeta hayran kaldığım Windows 8‘i kullanmaktayım. Bir Linux uzmanı olarak söyleyebilirim ki Microsoft, Windows 8 ile çok yol kat etmiş ve çok başarılı bir ürün geliştirmiş.

Motosiklet gezilerimde çektiğim videoları işlemek için genellikle Movie Maker kullanıyorum. Bu çok basit bir yazılım fakat gelişmiş yazılımlara para vermek veya korsan kullanmak istemiyorum, basit ve kullanışlı bulduğum Movie Maker şimdilik beni fazlasıyla idare ediyor.

Amatör telsizle uğraştığımdan bahsetmiştim. Henüz telsiz alacak bütçeyi oluşturmadığım için şimdilik telefonumdan EchoLink yazılımı ile linkler üzerinden rölelere bağlantı sağlıyorum. Telefonumda ise Yandex.Navigasyon, Endomondo, Trip Journal gibi navigasyon ve seyahat uygulamalarını sıkça kullanıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Gelecekte ne kullanırız, teknoloji bize neler sunar bilmek oldukça zor fakat şimdilik hayallerimde olan iki şey var. Birisi Kawasaki tarafından üretilen ZZR1400 model motosiklet. Her ne kadar benim sürüş tarzıma yakın değilse bile gelecekte bir gün bu motosiklete sahip olmayı çok istiyorum. Bunun yanı sıra da yakın gelecekte almayı planladığım Kenwood üretimi bir amatör telsiz cihazı var. Birkaç yıllık planlarımı gerçekleştirip daha fazla zamanımı boşa çıkartmayı başarırsam evimde küçük bir telsiz istasyonu oluşturmayı hedefliyorum.

Bir de artık amatör düzeyde kalan Android navigasyon yazılımlarından kurtulup, arazi ve küçük yerlerde daha iyi iş yapan bir GPS cihazı almak gibi planım var. Tabi o kadar fazla şeye karşı ilgim ve uğraşma isteğim var ki, bir çoğu kağıt üzerinde ve düşüncelerde kalmaktan öteye gidemiyor. Hem zaman hem maddiyat bu noktada büyük bir etken.

Bir de eşimle birlikte hayalini kurduğumuz ve almak istediğimiz bir karavan var. Gelecekte hayat bize neler sunar, ne imkanlar verir bilemiyorum. Fakat şimdilik günlerimiz yeterince dolu ve fazlasıyla masraflı :) Sanırım şimdilik bu kadar teknoloji ve donanım bize yetiyor.


[1] http://www.ozgurkuru.net/