Burak Selim Şenyurt

Burak Selim Şenyurt

Burak Selim Şenyurt | Matematik Mühendisi, Yazılım Danışmanı, Editör

Editör tarafından 28.07.2014 tarihinde eklendi.

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Merhaba, ben Burak Selim Şenyurt. 1976 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunuyum. İşletme alanında yüksek lisans sahibiyim. 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında Microsoft tarafından MVP ünvanı ile ödüllendirildim. 2003 yılından beri kişisel blogumda [1] ağırlıklı olarak Microsoft .NET teknolojileri ile ilgili teknik paylaşımlarda bulunuyorum. Ayrıca Nedirtv? [2] ve Yazılım Dilleri [3] topluluklarında editörlük yapıyorum.

İş hayatına atıldığım 1999 yılından beri yazılım geliştirme işi ile uğraşmaktayım. Delphi programlama dili ile başlayan mesleki kariyerime, son 10 yıldır Microsoft .NET teknolojileri ile devam etmekteyim.

Sektörde farklı yazılım şirketlerinde çalışma fırsatı buldum. Son iki yıldır ING Bank yazılım altyapı ekibinde, kıdemli yazılım danışmanı olarak görev alıyorum. Burada ağırlıklı olarak kurumsal çaptaki projelerin geliştirilmesinde rol oynuyorum. Zaman zaman mikro servislerin geliştirilmesinde, alt seviye diller ile eski sistemler üzerinde bakım yapılmasında, uçtan uca Enterprise tipte bir ürünün mimarisine karar verilmesi ve hatta yazılmasında, bazen de çöpe atılması beklenen bir ürünün yeniden tasarlanıp hayata geçirilmesinde rol almaktayım. Stresin bol, zamanın kısıtlı ve kuralların oldukça zorlayıcı olduğu bir yaşam alanı olduğunu ifade edebilirim.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

İş yerinde HP marka masaüstü bilgisayarlar kullanmaktayız. Bilgisayar donanımlarının standart bir geliştirici makinesi olarak belirlendiğini ifade edebilirim. Ben çift monitör desteği ile çalışanlardanım. Uğraştığımız işler zaman zaman ondan fazla uygulamanın ekrana açılmasını ve birine bakarken diğerinde kod yazılmasını gerektirebiliyor. Böyle durumlarda HP Compaq LE2002x marka monitörlerimizin geniş ekran avantajlarını sonuna kadar kullanıyorum. Aslında üçüncü bir monitörün de peşindeyim.

Masaüstü makinelerimiz genellikle 3 GB RAM’e sahip ve kısıtlı sabit disk alanı olan makineler. Bazen sistemde açık olan programların sayısı nedeniyle oldukça yavaşlayabiliyorlar. Ancak ben bunu sabır meditasyonu şeklinde yorumlayıp huzurlu bir şekilde çalışmaya gayret ediyorum. Aslında kaliteli yazılım geliştirmek için üstün özelliklere sahip donanımlara sahip olmamız gerekmiyor. Hatta bizim için bir şube makinesinin özelliklerini simüle etmek adına donanımın mükemmel olmaması daha önemli. Zaten kurumsal dünyadaki yazılım ürünlerinin geliştirilmesi, test edilmesi ve dağıtılması, bireysel olarak yazılan ürünlerinkine nazaran oldukça farklı. Düşünülmesi gereken çok fazla detay var.

Evimde ise Dell marka bir dizüstü kullanmaktayım. 15.6 inç ekranı, 4 çekirdekli Intel Core i5 tabanlı işlemcisi ve 8 GB RAM’i mevcut. Üzerinde cihazla birlikte gelen Windows 7 (64 bit) işletim sistemi bulunmakta. Ancak ben çok uzun zamandır ikinci partition’da Ubuntu‘yu da kullanıyorum. 320 GB kapasiteli HDD içerisine sığmayan içerikleri ise çalışma masamdaki dik ve heybetli duruşu ile dikkatleri kendine çeken emektar Western Digital marka 3.5 inç 1.5 TB disk üzerinde tutuyorum.

Grafiker olan eşimde ise 15.4 inç ekranlı bir Apple MacBook Pro var. 8 GB RAM kapasitesine sahip cihazı zaman zaman araştırmalarım için kullanıyorum. En son Xamarin Studio‘yu denemek amacıyla kullanmıştım. Kendi dizüstümü düşününce bu elmayı kıskanmıyor değilim.

Şu an dört buçuk yaşında olan oğlum S(h)arp Efe’de ise Evernote marka Android tabanlı bir tablet var. Mümkün olduğunca geç tanıştırmak istediğimiz bir araç olsa da kayınpeder hediye edince “bir kullanalım o zaman” dedik. Gün içerisinde 1 saati geçmeyecek şekilde oynamasına izin verdiğimiz cihaz, geceleri bana kalıyor. Şu sıralar, yüklediğimiz oyunlar sebebiyle “Depolama Alanı Yetersiz” mesajı verip dursa da bu sorun beni Angry Birds Go oynamaktan alıkoyamıyor. Şimdilik bilgisayar oyunlarını Android üzerinde oynuyoruz. Ancak S(h)arp’ın merak edip oyun konsolunu içini açmaya çalışmayacağından emin olduktan sonra mutlaka bir Playstation almayı planlıyorum.

Telefon olarak Nokia 520 kullanıyorum. Üzerinde Windows Phone işletim sistemi mevcut. Oldukça memnunum. Gereksinimlerimi karşılayan bir cihaz. Özellikle de düşük fiyatı göz önüne alınınca. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi sosyal ağları kullanmadığımdan telefonun var olan akıllı kabiliyetleri benim için yeterli. Ne var ki sosyal ağları kullanıyor olsaydım fotoğraf çekme kalitesi çok daha iyi olan bir akıllı telefonu tercih ederdim sanırım. (Örneğin bu yazıda kullanılan fotoğraf Nokia 520 ile çekilmiştir. Görüntü kalitesinin kötü olmasının sebebi budur) Tabi en büyük ve standart problem kullanıma bağlı olarak kısa sürede tükenen batarya. Bu yüzden evde, şirkette ve hatta arabada USB şarj kitleri taşımaktayım.

Ve ne tür bir yazılım?

Yazılım geliştirici olduğum için demirbaş olarak kullanmakta olduğum standart ürünler var. Bunların başında elbette Microsoft’un Visual Studio‘su gelmekte. Şu anda 2013 sürümünü kullanıyorum. Visual Studio haricinde ise aşağıdaki ürünler üzerinde çalıştığımı ifade edebilirim.

C ve C++ tarafı için Bloodshed Dev C++,

Java tarafı için Eclipse,

Oracle tarafı için SQL Navigator,

SQL tarafı için SQL Server Management Studio,

Bir ara bir ActiveX nesnesinin güncellenmesi için de Microsoft Visual Interdev 6.0.

Diğer yandan özellikle blogum için kullandığım iki kritik ve vazgeçilmez program var. Birisi yazılarımı hazırladığım Windows Live Writer. Diğeri ise blog resimleri için kullandığım, .NET ile geliştirilmiş ve açık kaynak kodlu olan Paint.NET.

Bu yazılımlar haricinde standart olarak hayatımın bir parçası haline gelmiş ürünler de mevcut. Konuşmacı olarak katıldığım seminer sunumlarını hazırlanmak için Powerpoint, iş yaparken vazgeçemediğim müzik dinleme tutkusu için Windows Media Player ve blog RSS’lerini takip etmek için RSS Feed Reader isimli Google Chrome eklentisini bunlara örnek gösterebilirim.

Tabi kullandığım bazı online servisler de mevcut. Office 365 ve DropBox bunların başında geliyor. Ne var ki banka ağından bu servislere erişim engeli olması sebebiyle gün içinde çok etkin bir şekilde kullanamıyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılım ve donanımı tarif eder misiniz?

Mesleğim gereği hayatımın büyük bir çoğunluğunu başkalarının gereksinimlerini karşılayacak yazılım ürünlerini geliştirmekle geçirmekteyim. Bu sebepten kendi yazılım ürünü hayallerim yerine başkalarının hayallerini gerçekleştirmeye gayret ediyorum. Sektörde yer alan diğer pek çok meslektaşım gibi.

Donanım konusunda ise sabırlı bir geliştirici olduğumu ifade edebilirim. Gerek ev gerek iş yerindeki makinelerimiz, biz yazılım geliştiricilerin zorlamalarına ister istemez bir noktadan sonra pes diyerek karşılık vermekte. Ancak, örneğin Visual Studio’yu saniyesinde açma imkanı tanıyan donanımsal özelliklere sahip bir makine şimdilerde harika olurdu.


[1] http://www.buraksenyurt.com/
[2] http://nedirtv.com/
[3] http://www.yazilimdilleri.net/