Yihui Xie

Yihui Xie

Yihui Xie | Doktora Öğrencisi, R Geliştiricisi

Editör tarafından 28.03.2013 tarihinde eklendi.
(27.11.2012 tarihli röportajın çevirisidir.)

Kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?

Ben Yihui Xie [1], Iowa State University‘de istatistik doktora öğrencisiyim. İstatistiksel hesaplama, grafik ve programlama üzerine İngilizce** [2]** ve Çince [3] blog yazıyorum. 2006 yılında Capital of Statistics (İstatistiğin Başkenti) [4] adında online bir istatistik topluluğu kurdum; topluluk aynı zamanda R alanında Çin’deki en popüler topluluk. Github‘da [5] çok aktifim. Şu anda R ve knitr [6] ile tekrarlanabilir araştırmalar yapmak hakkında bir kitap üzerinde çalışıyorum.

Ne tür bir donanım kullanıyorsunuz?

Donanım hakkında çok şey bilmiyorum ve bunu umursamıyorum. Thinkpad T510 (15.6 inç  ekran, 4GB RAM, Intel Core i5 işlemci) kullanıyorum. Touchpad’de rahat edemediğim ve eski moda olduğumdan fare kullanıyorum; ayrıca dizüstü bilgisayarım için kablosuz bir farem var. 2011 Strata konferansında (strataconf.com) şans eseri bir Kindle kazandım.

Ve ne tür bir yazılım?

Çoğu zaman açık kaynak kodlu yazılım paketleriyle Ubuntu üzerinde çalışıyorum. Varsayılan olarak gelen Unity arayüzünden ben de diğerleri gibi hoşlanmıyorum.

İstatistikçi olduğumdan programlama ve veri analizi için ağırlıklı olarak R kullanıyorum. Bir grup R paketi yarattım; animation, knitr, formatR, Rd2roxygen, R2SWF, fun, cranvas, vd. Ayrıca ggplot2, gWidgets, roxygen2, Shiny ve XML gibi diğer R paketlerini de kullanıyorum. RStudio‘ya geçmeden önceki editörüm Emacs‘ti; küçük işler içinse varsayılan editör olan gedit‘i kullanıyorum. Ayrıca sed, awk, grep ve kabuk betiklerini (shell scripts) sıkça kullanıyorum.

Dizgi için, bir çeşit LaTeX kılıfı olan LyX‘i kullanıyorum; insanlara ham LaTeX yazmanın LaTeX’de uzmanlaştıktan sonra bir anlamı olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Gerçi LateX’e bayılıyorum ve Word‘den uzak duruyorum. Beamer görselliğinden sıkıldım (çok fazla insanın aynı stili kullanmasından dolayı aslında), HTLM5 sunular oluşturmak için pandoc‘u kullanıyorum.

İnternet’i çok seviyorum. İster inanın ister inanmayın, ta 2003 yılında bir Windows kullanıcısıyken Macromedia Dreamweaver, ASP ve MS Access kullanarak web sitesi oluşturmayı öğrendim. Daha sonra PHP ve MySQL‘e geçiş yaptım (doğal olarak). WordPress‘e 4 yıl boyunca çakılı kaldım. Sonunda hacker’lar için bir blog motoru olan Jekyll‘ı buldum. Veritabanıyla uğraşmak zorunda kalmadığım için bununla çok mutluyum; basit Markdown metinleri hazırlayıp, bunları Git ile Github’a gönderiyorum. Bu süreç içinde bir miktar da Ruby öğrendim.

Ara sıra JavaScript (genellikle jQuery ile birlikte) yazıyorum, örneğin D3.js ile. Kullandığım bir başka harikulade JS uygulaması ise web sayfalarında LaTeX matematiği kullanmama olanak veren MathJax. MathJax’i SciAnimator kütüphanesi ile kendi animasyon paketimi birleştirip, istatistikteki konseptler ve metodları görselleştirmek için kullanıyorum. ANOVA gibi çevrimiçi etkileşimli istatistik demoları hazırlamak için Shiny paketini kullanıyorum. Web uygulamaları geliştirirken hata ayıklamak için ise Chrome kullanıyorum.

Koddan doğrudan raporlar oluşturmak için kendi knitr paketimi kullanıyorum (literate programming). Bu “rapor”lar, ev ödevi, blog yazıları, makaleler ve kitaplar olabiliyor. Qt ve R tabanlı etkileşimli istatistiksel grafikler oluşturuyorum.

Hayallerinizi süsleyen yazılm ve donanımı tarif eder misiniz?

Büyük bir hayalim yok. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekran beni mutlu ederdi sanırım. Bu arada, İnternet bağlantısının da yılda iki ay kesilmesini umuyorum ki kodlama dışındaki yazma işlerine de odaklanabileyim. Böyle bir durumda hata raporlamak istediğinizde, bana iadeli taahhütlü bir mektup gönderebilirsiniz.


[1] http://yihui.name/
[2] http://yihui.name/en/
[3] http://yihui.name/cn/
[4] http://cos.name/
[5] https://github.com/yihui/
[6] https://github.com/yihui/knitr